To w powiecie bartoszyckim odbyły się pierwsze zajęcia języka ukraińskiego - mówi Miron Sycz

2022-10-21 10:00:17(ost. akt: 2022-10-21 15:49:59)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Miron Sycz

UKRAINA \\\ Rozpoczął się dwudniowy Ukraiński Kongres Oświatowy. W ramach wydarzenia odbywa się debata na temat przyszłości i perspektyw nauczania języka ukraińskiego w Polsce. Wydarzenie ma szczególne znaczenie w obliczu wojny, która toczy się w Ukrainie.
W 70-tą rocznicę odnowienia nauczania języka ukraińskiego w Polsce zaplanowano Ukraiński Kongres Oświatowy. Jego organizatorami są m.in. Fundacja Prosvita, Szkoła Podstawowa im. Łesi Ukrainki nr 8 w Bartoszycach, Zespół Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, Ukraińskie Towarzystwo Nauczycielskie w Polsce, Związek Ukraińców Podlasia, Związek Ukraińców w Polsce, Towarzystwo Ukraińskie i Podlaski Instytut Naukowy

— Jest to kongres bardzo ważny dla nauczycielskiego środowiska ukraińskiego, ponieważ dotyczy oświaty, stanu języka i nauczania języka ukraińskiego w Polsce — mówi Maria Olga Sycz, dyrektor Szkole z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim.
Olga Sycz, dyrektorka Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim
Fot. Archwum prywatne
Olga Sycz, dyrektorka Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim

Pierwszy dzień rozpoczął się 21 października w Szkole Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania. Zaplanowano dyskusje panelowe nauczycieli i dyrektorów oraz zaproszonych ekspertów na temat przyszłości i perspektyw nauczania języka ukraińskiego w Polsce - jako języka mniejszości narodowej.

— Jak dzisiejsza sytuacja w Ukrainie wpływa na nauczanie w Polsce?
— Nauczanie języka ukraińskiego w Polsce osiągnęło piękny jubileusz 70-lecia. Jest on powiązany z rozwojem szkolnictwa po akcji „Wisła”. W tej długiej historii było bardzo dużo problemów, a wojna w Ukrainie wpłynęła na pracę szkół i punktów nauczania, ponieważ przybyło bardzo dużo uchodźców, którzy również kontynuują naukę między innymi w naszej szkole. Warto zaznaczyć, że dzieciom z Ukrainy jest łatwiej w placówkach, które nauczają w języku ukraińskim, ponieważ stanowią one choćby namiastkę kraju, który opuściły — dodaje Maria Olga Sycz.
Jak przypomina wicemarszałek Miron Sycz, powiat bartoszycki jest znany z aktywności, jeśli chodzi o nauczanie języka ojczystego mniejszości ukraińskiej. W Bartoszycach istniało liceum pedagogiczne z ukraińskim językiem nauczania, które wykształciło liderów nie tylko w kwestii nauczania języka, ale również aktywności, czyli liderów społeczności lokalnej.
Miron Sycz, wicemarszałek województwa
Fot. Dariusz Dopierała
Miron Sycz, wicemarszałek województwa

— Kongres oświatowy dotyczący szkolnictwa ukraińskiego w powiecie bartoszyckim ma bardzo duże znaczenie. To tutaj rozpoczęły się pierwsze zajęcia języka ukraińskiego w miejscowości Sągnity niedaleko Górowa Iławeckiego. Cieszę się, że Kongres odbywa się właśnie na terenie powiatu bartoszyckiego. To bartoszyckie liceum przygotowało kadrę oświatową i kulturalną mniejszości ukraińskiej. — dodaje Miron Sycz.

— Jak sytuacja w Ukrainie zmienia sytuację oświatową mniejszości ukraińskiej w Polsce?
— Jest to poważny problem, ponieważ w tej chwili w Polsce przebywa znaczna ilość dzieci z Ukrainy w wieku, który obejmuje obowiązek nauczania. Część z nich zdalnie uczy się języka ukraińskiego również w systemie ukraińskim. Musimy być przygotowani, że wojna potrwa dłużej co oznacza, że musimy zaopiekować się dziećmi także pod względem nauczania ojczystego języka. Szczególnie, że na terenach wschodniej Ukrainy język ukraiński był różnie nauczany. Jeśli więc ta młodzież ma wrócić na Ukrainę i rozwijać demokratyczny kraj to dobrze byłoby, aby robili to posługując się językiem ukraińskim.

W drugim dniu konferencja przeniesie się do Szkoły z UJN w Górowie Iławeckim. Spotkanie rozpocznie się panelem dyskusyjnym przedstawicieli rodziców z terenu całej Polski, którzy będą mówić między innymi o tym, jak widzą nauczanie języka ukraińskiego w Polsce. Zaplanowano również wykład psychologa na temat roli rodziców w podtrzymaniu tożsamości narodowej. Po południu odbędzie się prezentacja szkoły w Górowie Iławeckim, połączona z koncertem dla przybyłych gości.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5