Jerzemu Sałacie wręczono odznaczenie. Przyznał je minister kultury i dziedzictwa narodowego

2022-05-27 10:00:00(ost. akt: 2022-05-27 20:33:10)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Przed LIII sesją Rady Miasta Bartoszyce, która odbyła się 26 maja Jerzy Sałata z rąk prof. Pawła Soroki otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznane przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.
Wręczenie odznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej" Jerzemu Sałacie, bartoszyckiemu poecie, prezesowi Bartoszyckiego Stowarzyszenia Literackiego „Barcja” było uroczyste i… rodzinne. Odznaczenie przyznał mister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, w którego imieniu wręczył je prof. Paweł Soroka.
Nie obyło się bez życzeń, gratulacji oraz prezentów. W uroczystości uczestniczyli m.in. profesor Paweł Soroka, prezes stowarzyszenia dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej Marek Książek, prezes Związku Literatów Polskich w Olsztynie Andrzej Cieślak oraz wiceprezes ZLP w Olsztynie Jerzy Górczyński.Obecni byli też przedstawiciele Bartoszyckiej Grupy Literackiej „Barcja" oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach.
Fot. Dariusz Dopierała

Profesor Paweł Soroka zaznaczył w swoim wystąpieniu, że Barcja, której Jerzy Sałata przewodniczy od wielu lat znana jest w całym kraju, a prezes jest nie tylko twórcą, ale również animatorem kultury oraz bardzo dobrym i bezpośrednim człowiekiem.

Krótką mowę wygłosił również Marek Książek, Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej. Pogratulował Jerzemu Sałacie kondycji wskazując, że jego prezesowanie trwa dłużej, niż kadencje innych prezesów.
Fot. Maria Duchnik

Prezes Związku Literatów Polskich w Olsztynie Andrzej Cieślak podkreślił znaczenie, jakie ma bartoszycka ziemia. Zaznaczył, że poeta od lat jest wierny swojej twórczości i wierny ziemi bartoszyckiej.
Fot. Dariusz Dopierała

— Co ma w sobie ta ziemia, że z Poznania przyjechał tutaj Leonard Turkowski, tutaj działał aktywnie jako nauczyciel i twórca mediów. Stąd został w Olsztynie prezesem oddziału Związku Literatów Polskich. Co ma w sobie ta ziemia, że Józef Jacek Rojek, Warmiak z Podhala przybył do Bartoszyc i stąd stał się kolejnym prezesem oddziału Związku Literatów Polskich w Olsztynie. Co ma w sobie ta ziemia, że tylu tu twórców działa aktywnie, że wymienię także obecnego wiceprezesa Związku Literatów Polskich w Olsztynie Jerzego Górczyńskiego. Ta ziemia ma w sobie piękno, ma w sobie na pewno wytrwałość zapisaną nie tylko w jej dziejach, ale także w sercach wszystkich państwa. Wierzę w to, że tacy twórcy, działacze, organizatorzy, którzy z tej ziemi się wywodzą, niekoniecznie urodzeniem, ale byciem i działaniem przynoszą chwałę Bartoszycom, przynoszą chwałę jego mieszkańcom, indywidualnie każdemu z osobna.
Fot. Dariusz Dopierała

Podczas uroczystości burmistrza Piotra Petrykowskiego reprezentował zastępca Krzysztof Hećman.
dar

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5