Za paliwo w Bartoszycach płacimy jak za zboże. Patrzmy w portfele!

2021-10-17 17:15:00 (ost. akt: 2021-10-19 16:27:41)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

INFLACJA || Obecnie za paliwo płacimy jak za zboże. Ceny szybują razem z inflacją. 15. października „Gazeta Olsztyńska” informowała, że w Olsztynie ceny paliwa zbliżają się do magicznej granicy. Dla mieszkańców Bartoszyc to normalność.
Klienci, którzy tankują na bartoszyckich stacjach benzynowych mogą doznać szoku. Za chwilę cena za litr paliwa przekroczy kolejną magiczną barierę. Do granicznej kwoty 6 złotych za litr brakuje tylko… jednego grosza. Ceny paliwa szybują w górę, jednak wg ekspertów to nie koniec. Wpływa na to kilka rzeczy: inflacja, ceny baryłki ropy oraz kurs dolara. Dziś baryłka ropy jest tańsza, niż w latach 2011-2014. Złotówka osłabła, ale nie jest nadal tak źle. Skąd więc te ceny?

Fot. Dariusz Dopierała

Jeśli chodzi o rosnące ceny paliw, to Bartoszyce nie są tu wyjątkiem, a jeśli już, to niechlubnym. Zrobiliśmy rundkę po bartoszyckich stacjach benzynowych. Większość z nich trzyma równie ceny, ale są… o kilka, lub kilkanaście groszy na litrze tańsze od kwot, jakie płacą mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego i Kętrzyna.

Przedstawiamy ceny z bartoszyckich stacji benzynowych (17. październik godz. 14:00).

Fot. Dariusz Dopierała

Dla porównania ceny z dwóch stacji z Lidzbarka Warmińskiego.
Stacja 1. Pb oraz ON: 5,87, LPG: brak.
Stacja 2. Pb oraz ON: 5,80, LPG: 3,12 złotych.

Aktualizacja 17. październik godz. 20:50
W Kętrzynie również ceny są niższe. Sprawdziliśmy trzy stacje.
Stacja 1. Pb oraz ON: 5,92, LPG: 3,12 złotych.
Stacja 2. Pb oraz ON: 5,91, LPG: 3,14 złotych.
Stacja 3. Pb oraz ON: 5,91, LPG: 3,15 złotych.

Okazuje się, że koszt paliwa, który ponoszą mieszkańcy w Bartoszycach jest wyższy, niż np. w Lidzbarku Warmińskim oraz Kętrzynie. Trudno powiedzieć, czy ma to uzasadnienie w kosztach. Szczególnie, że w mieście zarobki oscylują wokół najniższej krajowej, a ceny mamy... ogólnopolskie.

Fot. Dariusz Dopierała

Kupując paliwo w Bartoszycach można korzystać z programów lojalnościowych, ponieważ wszystkie powyższe ceny nie uwzględniają rabatów i kart lojalnościowych.

Fot. Dariusz Dopierała

Na jednej ze stacji benzynowych w ogólnopolskiej sieci zbieramy punkty, które potem możemy wykorzystać na nagrody, a wśród nich zniżkę na paliwo. Jeśli mamy firmę, na dwóch bartoszyckich stacjach możemy założyć kartę paliwową, która upoważnia nasz do zniżek.

Fot. Dariusz Dopierała

W sieci ogólnopolskiej będzie to 5 groszy na litrze ON, LPG i Pb55, a 12 na paliwie wyższej jakości. Na innej bartoszyckiej stacji karta klienta upoważnia do 8 groszy zniżki na każdym litrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, by pracownik stacji benzynowej wprowadził zniżkę do systemu. Można to sprawdzić, porównując kwotę z dystrybutora z tym, co płacimy przy kasie, po uwzględnieniu zniżki.

Fot. Dariusz Dopierała

Wróćmy do pytania z początku artykułu: Dlaczego paliwo w Bartoszycach jest takie drogie? Jak radzicie sobie, by jak najmniej odczuć wzrost cen na stacjach benzynowych?

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5