Urząd Miasta idzie do sądu i włącza światło

2021-08-31 20:41:11(ost. akt: 2022-12-31 06:40:17)
Urząd Miasta w Bartoszyce idzie do Sądu przeciw SM Budowlani

Urząd Miasta w Bartoszyce idzie do Sądu przeciw SM Budowlani

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Blisko miesięczne ciemności bartoszyckie 1 września przejdą do historii. Urząd Miasta poinformował o rozpoczęciu procedury sądowej, co umożliwiło włączenie oświetlenia.
Sprawę wyłączonego na terenach Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani oświetlenia poruszaliśmy kilkukrotnie.

Na początku, SM Budowlani i UM Bartoszyce przerzucali się odpowiedzialnością. Później stopniowo poznawaliśmy kulisy wyłączenia oświetlenia. Sprawą w czwartek 26 sierpnia zajęła się komisja i jeszcze tego samego dnia w sprawie zabrał głos burmistrz Piotr Petrykowski.

Jak informuje Urząd Miasta w Bartoszycach, zgodne z wypowiedzią Burmistrza Miasta Bartoszyce, którą usłyszeliśmy po sesji Rady Miasta Bartoszyce w dniu 26.08.2021 r., oświetlenie zostanie ponownie włączone.

Urząd informuje, że ma to związek z wdrożeniem procedury sądowej przeciwko SM „Budowlani” w Bartoszycach o zapłatę za zużytą energię elektryczną do oświetlenia terenów będących w jej władaniu.

Faktury wystawione przez Urząd Miasta opiewają na kwotę 31.808 złotych odpowiednio:
— 17.723 zł za rok 2019,
— 14.085 zł za rok 2020.

Burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski
Fot. Dariusz Dopierała
Burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski

Przypomnijmy wspomnianą wypowiedź Piotra Petrykowskiego.
Kiedy ja w tym momencie, póki nie mam sprawy sądowej, podłączyć go nie mogę. Co do sprawy sądowej, tak, planujemy. Jest ostateczny okres na opłacenie faktur. Nie będzie, i wówczas, zgodzę się z p. Elżbietą Zabłocką, która mi to proponowała, mogę podłączyć prąd, ponieważ mam już pewne roszczenie, które jest na zasadzie sporu sądowego. (...) Liczymy na to, że szybko będę mógł ten pozew złożyć i wówczas, jeśli tymczasowo nie załatwi tego spółdzielnia mieszkaniowa, tak, jak powiedziałem, w najprostszy sposób, halogenowy, włączymy ten prąd. Natomiast ja muszę mieć podstawę do tego, aby dalej z tym roszczeniem iść.

Takie rozwiązanie na posiedzeniu komisji ds. samorządowych i bezpieczeństwa wskazywali radni:
— Ustawa samorządowa — mówił Leonard Boiwko — zobowiązuje burmistrza do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom gminy. Natomiast kwestia wzajemnych roszczeń dotyczących rozliczenia powinna pozostać na zasadzie obustronnej umowy, jeżeli to możliwe. Jeżeli nie, to powinno odbyć się to na drodze sądowej.

— Oświetlenie powinno być przywrócone — mówił Janusz Pasjak, — natomiast spór powinien być rozpatrzony albo w arbitrażu, albo w postępowaniu sądowym.


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5