SM Budowlani i UM Bartoszyce przerzucają się odpowiedzialnością

2021-08-19 12:00:00(ost. akt: 2021-10-22 09:17:11)
Urząd Miasta wielokrotnie zwracał się do SM Budowlani w sprawie oświetlenia

Urząd Miasta wielokrotnie zwracał się do SM Budowlani w sprawie oświetlenia

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Krótka ulotka SM Budowlani, umieszczona na klatkach schodowych odpowiedzialnością obciąża Urząd Miasta. Urzędnicy w portalu społecznościowym wskazują na winę Spółdzielni. A mieszkańcy ul. Paderewskiego poruszają się w ciemnościach.
Informacja o wyłączeniu oświetlenia pojawiła się 8 sierpnia, a do redakcji wpłynęła tydzień później (16 sierpnia). Tego samego dnia wysłaliśmy pytania w w/w sprawie zarówno do SM Budowlani (mailem), jak do Urzędu Miasta (za pomocą profilu zaufanego, ponieważ na maile z redakcji urząd nie odpowiada).

Dzisiaj, tj. w czwartek 19.08 o godz. 12. na jednym z profili pojawiło się zdjęcia "paska" z informacją, że oświetlenie ulic zostało wyłączone przez Burmistrza Miasta Bartoszyce. Ulotka, która została rozwieszona na klatkach schodowych budynków SM Budowlani nie ma podpisu, ma jednak pieczątkę Spółdzielni.

Po nieco ponad dwóch godzinach od zamieszczonego „anonimowego paska” oraz 11 dniach od wyłączenia oświetlenia UM zamieścił na swojej stronie informację wyjaśniającą sytuację.

Ponieważ urząd nie odpowiedział dotychczas na nasze pytania, podobnie jak na pismo w sprawie budynków na pl. Zwycięstwa oraz ul. Jagiellończyka, dlatego opieramy się na ogólnie dostępnych informacjach.

Spór nt. oświetlenia istnieje od lat. Urząd Miasta wielokrotnie zwracał się do Spółdzielni Mieszkaniowej Budowlani o przygotowanie wykazu lamp oświetlenia zewnętrznego, które stanowią własność SM. Listy takiej nie uzyskał. 1 czerwca b.r. SM Budowlani została poinformowana, że nie uiszczenie zaległości zakończy się odłączeniem punktów oświetleniowych na terenach zarządzanych przez spółdzielnię. Urząd wystawił więc spółdzielni faktury za oświetlenie na podstawie własnych szacunków.
Z pisma wynika, że faktury dotyczyły lat 2019-2020. Przy wskazanych kwotach (0,5-06 zł/dobę/1 lampę) w okresie 2 lat, zaległości można szacować na 365 złotych za każdą lampę. Z pewnością są to znaczące kwoty w budżecie spółdzielni. 27 lipca SM Budowlani odmówiła opłacenia faktury, czego konsekwencją było odłączenie oświetlenia przez Urząd Miasta Bartoszyce.

Stanowisko Urzędu Miasta Bartoszyce
Fot. UM Bartoszyce
Stanowisko Urzędu Miasta Bartoszyce

Spór pomiędzy Urzędem Miasta, a Spółdzielnią Mieszkaniową Budowlani dotyczy tym razem pieniędzy, a jeśli chodzi o finanse publiczne, temat jest bardzo poważny. Niestety, odbywa się to kosztem mieszkańców, członków spółdzielni, którzy wnoszą opłaty do SM Budowlani. Dodatkowo o przyczynach odłączenia oświetlenia dowiadują się po blisko dwóch tygodniach z profilu Urzędu Miasta w portalu społecznościowym. Pytaniem otwartym jest, ilu członków spółdzielni korzysta z Facebooka?

Stanowisko Urzędu Miasta Bartoszyce
Fot. UM Bartoszyce
Stanowisko Urzędu Miasta Bartoszyce

Przypomnijmy, że spór pomiędzy UM a SM Budowlani nie jest niczym nowym. W lutym Prezes SM Budowalni zarzucił burmistrzowi Piotrowi Petrykowskiemu, że jego decyzja w sprawie śmietnika przy ul. Krótkiej narusza konstytucyjne prawo mieszkańców do równego traktowania w sprawach obywatelskich.

W odpowiedzi Piotr Petrykowski wskazał, że Spółdzielnia Mieszkaniowa wcześniej nie wyraziła zainteresowania problemem.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Robert #3073483 23 sie 2021 12:09

    Kto będzie ponosił odpowiedzialność, jak ktoś ulegnie wypadkowi?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5