W Bartoszycach będzie bezpieczniej. Dlaczego wybrano to przejście?

2021-08-05 13:00:00 (ost. akt: 2021-08-05 13:10:41)
Wybrano lokalizację na drogach należących do miasta

Wybrano lokalizację na drogach należących do miasta

Autor zdjęcia: Darek Dopierała

Na liście 50. projektów z terenu województwa warmińsko-mazurskiego, które otrzymają dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg znalazły się dwa projekty z powiatu bartoszyckiego. Ich celem jest poprawa bezpieczeństwa przejść dla pieszych.
Zgodnie z wytycznymi w ocenie wniosków wzięto pod uwagę m.in. przygotowanie projektu (w tym posiadanie odpowiednich zezwoleń, pozwoleń i innych decyzji) oraz wartość natężenia ruchu pojazdów. Dofinansowanie wynosiło 80%, ale nie więcej, niż 100 mln złotych.

Podczas oceny analizowano wartość natężenia ruchu
Fot. Darek Dopierała
Podczas oceny analizowano wartość natężenia ruchu

Wśród 50 projektów, które otrzymają dofinansowanie w województwie warmińsko-mazurskim znalazły się dwa z powiatu bartoszyckiego:
— „Rozbudowa przejścia dla pieszych przy ul. Kętrzyńskiej w Bartoszycach poprzez zastosowanie systemu aktywnego przejścia dla pieszych”;
Przebudowa przejścia dla pieszych na Al. Wojska Polskiego w Sępopolu”.

Wybrano lokalizację na drogach należących do miasta
Fot. Darek Dopierała
Wybrano lokalizację na drogach należących do miasta

W Bartoszycach zaplanowano wdrożenie nowoczesnych rozwiązań, czyli zastosowanie systemu aktywnego przejścia dla pieszych. Poruszający się pojazdem kierowca zostanie poinformowany o tym, że pieszy zbliża się do przejścia, lub się na nim znajduje. Będzie to możliwe dzięki zsynchronizowaniu czujnika ruchu, punktowych elementów odblaskowych (S-4 Kabel), lamp wczesnego ostrzegania umieszczonych nad znakiem drogowym D-6. System będzie też posiadał aktywne doświetlenie przejścia dla pieszych lampami ledowymi.

Ruch na ul. Kętrzyńskiej jest znaczny
Fot. Darek Dopierała
Ruch na ul. Kętrzyńskiej jest znaczny

Aktywne doświetlenie mieszkańcy Bartoszyc mogą obserwować np. w Lidzbarku Warmińskim. Przejście dla pieszych jest dodatkowo, wyraźnie oświetlone (strumień światła jest skierowany dokładnie na przejście).

Przebudowane będzie przejście dla pieszych na ul. Kętrzyńskiej, znajdujące się przy kiosku przez jednym z popularnych dyskontów. Na profilu w portalu społecznościowym zapytaliśmy mieszkańców, które z przejść dla pieszych w mieście warto byłoby w ten sposób zmodernizować?

Zaplanowano wdrożenie nowoczesnych rozwiązań
Fot. Darek Dopierała
Zaplanowano wdrożenie nowoczesnych rozwiązań

Czytelnicy wskazują przejścia przy szkołach (SP nr 4 oraz 2), popularną „Łynostradę”, ulice Witosa, Warszawską, Bema (przy jednym z dyskontów), na „Działkach” oraz skrzyżowaniach Paderewskiego z Traugutta oraz Witosa z Wajdy.


Jedna z czytelniczek zwraca uwagę na to, że w miejscu, w który ma powstać przejście „dobrze widać wszystko”. Dlaczego więc taka lokalizacja, położona w okolicy Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego? Odpowiedzi należy szukać w wytycznych. Konkurs, do którego przystąpiło miasto adresowany jest do gmin. Faktem jest, że w Bartoszycach jest wiele bardziej ruchliwych przejść dla pieszych, jak choćby popularna "Łynostrada", czy ul. Kętrzyńska koło cmentarza. Jednak te drogi nie należą do gminy miejskiej Bartoszyce. DPodział dróg możemy zobaczyć na stronie http://sip.bartoszyce.pl

W zakładce „wykaz dróg” widzimy ich trzy kolory. Drogi o kolorze szarym są drogami, którymi zarządza miasto. Drogi w kolorze czerwonym są drogami krajowymi, a pomarańczowym należące do województwa.

Na mapie możemy znaleźć drogi oraz ich zarządców
Fot. sip.bartoszyce
Na mapie możemy znaleźć drogi oraz ich zarządców

Przebudowa będzie realizowana w terminie od 01 lipca do 31 grudnia bieżącego roku. Projekt wyceniono na kwotę 80 800 zł, z czego samorząd miejski wyłoży nieco ponad 16 tysięcy złotych.

dar

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5