Topił się 19-latek na Jeziorku Mleczarskim, interweniowały służby ratunkowe.

2021-06-23 17:22:00(ost. akt: 2021-06-27 15:46:55)
Jeszcze niedawno w tym samym miejscu strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach edukowali młodzież szkolną w ramach akcji Bezpieczne Wakacje. Dziś topił się tu nastolatek.

Jeszcze niedawno w tym samym miejscu strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach edukowali młodzież szkolną w ramach akcji Bezpieczne Wakacje. Dziś topił się tu nastolatek.

Autor zdjęcia: Przemek Gościniecki

Niespełna tydzień temu na Jeziorku Mleczarskim w Bartoszycach odbywała się edukacyjna akcja Bezpieczne Wakacje. Dziś w tym samym miejscu topił się 19-latek. Interweniowały służby ratunkowe.
Dziś tj 23. czerwca około godziny 13.00 nad Jeziorko Mleczarskie w Bartoszycach zostały wezwane służby ratunkowe do topiącego się nastolatka. Po przybyciu na miejsce policja, straż pożarna i ambulans zastały 19 - letniego mężczyznę już na brzegu. Wydostać się z wody pomogli mu znajomi, z którymi spacerował po pomoście. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Jeziorko Mleczarskie w Bartoszycach. Było o krok od tragedii, topił się tu nastolatek.
Fot. Przemek Gościniecki
Jeziorko Mleczarskie w Bartoszycach. Było o krok od tragedii, topił się tu nastolatek.

Oficer Prasowy Komendanta Policji w Bartoszycach asp. Marta Kebelis:
– 19-letni mężczyzna wpadł do wody, nic mu się nie stało. Jak poinformował przybyłych na miejsce funkcjonariuszy policji, podczas spaceru po pomoście, w chwili nieuwagi sam wpadł do wody, z której wyjść pomogli mu znajomi.

Jeszcze niedawno w tym samym miejscu strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach edukowali młodzież szkolną w ramach akcji Bezpieczne Wakacje, jak zachowywać się w pobliżu akwenów wodnych, aby było bezpiecznie. Dziś znów, dla przypomnienia apelują do społeczeństwa, w szczególności młodzieży.

St. kpt. Krystian Masalski, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Bartoszycach:
– Szanowni Państwo, w nawiązaniu do dzisiejszego zdarzenia na Jeziorku Mleczarskim w Bartoszycach Komenda Powiatowa PSP w Bartoszycach pragnie przypomnieć, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł i nieodpowiedzialne zachowania mogą doprowadzić do utonięcia lub trwałego kalectwa. Wypoczynek nad wodą to nie tylko sposób na miłe spędzanie czasu, ale również duża odpowiedzialność za siebie i innych. My jako służba ratownicza ruszymy z pomocą każdemu w potrzebie, ale należy pamiętać że wystarczy naprawdę krótka przerwa w dostawie tlenu, by mózg uległ ciężkiemu uszkodzeniu, a nawet obumarł. Z powodu niedoboru tlenu może dojść do obumarcia kory mózgu już po 3-4 minutach.

Nad Jeziorkiem Mleczarskim w Bartoszycach topił się nastolatek. Interweniowały wszystkie służby ratunkowe.
Fot. Przemek Gościniecki
Nad Jeziorkiem Mleczarskim w Bartoszycach topił się nastolatek. Interweniowały wszystkie służby ratunkowe.

Strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach sporządzili dla naszych czytelników kilkanaście rad i wskazówek, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz pomogą spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.
Rady dla wypoczywających nad wodą:

1. Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej.
2. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawach, na żwirowiskach – mogą być bardzo zanieczyszczone, zarośnięte i głębokie; w razie zagrożenia nikt Cię nie usłyszy.
3. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.)
4. Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym wypoczywasz.
5. Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
6. Jeśli Twoje dzieci są w wodzie, miej nad nimi ciągły nadzór (na moment nie spuszczaj ich z oka), nawet wtedy, gdy umieją pływać. Jedno zachłyśnięcie może się skończyć utonięciem.
7. Obecność ratowników nie zwalnia rodziców lub opiekunów z obowiązku pilnowania dziecka. Odpowiedzialność za swoje dzieci zawsze ponoszą rodzice.
8. Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni Celsjusza, najlepsza temperatura to 22-25 stopni.
9. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.
10. Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana po bezpośrednim kontakcie ze słońcem. Przed wejściem do wody skorzystaj z prysznica lub stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniesz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia.
11. Nie przebywaj też za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie.
12. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że występują zawirowania i zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
13. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz, jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem! Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
14. Nigdy nie wpychaj nikogo do wody. Nawet jeżeli ktoś umie pływać, wpadnięcie do wody z zaskoczenia może skończyć się tragedią.
15. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu.
16. Nie pływaj na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
17. Pamiętaj, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, daleko od brzegu, podobnie jak inne gumowe zabawki (np. koło, rękawki, pontony).
pg

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5