Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak otrzymał absolutorium

2021-06-17 15:10:00(ost. akt: 2021-06-17 15:19:51)
Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak otrzymał absolutorium

Burmistrz Bisztynka Marek Dominiak otrzymał absolutorium

Autor zdjęcia: UM w Bisztynku

Na sesji Rady Miejskiej w Bisztynku obecnych było 12 radnych. Wszyscy obecni jednogłośnie udzielili absolutorium oraz wotum zaufania Burmistrzowi Bisztynka Markowe Dominiakowi.
Podczas dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej w Bisztynku Burmistrz Marek Dominiak jednogłośnie otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium. Na sesji było obecnych 12 z 15 członków Rady Miejskiej. Wszyscy głosowali za udzieleniem wotum zaufania oraz absolutorium.

— Cieszy mnie to — mówi Burmistrz Marek Dominiak — i czuję ogromną satysfakcję z oceny, którą wystawili mi radni.

— Jak przebiegała sesja?
— Bardzo ciężko być dobrym burmistrzem dlatego, że wymaga to bardzo znacznego zaangażowania. Uważam, że na tym stanowisku jest również istotne, by nie obrażać się na ludzi. Nawet jeśli radni mają inne zdanie, czasem używają mocnych słów, składam to na karb zmęczenia takim rodzajem pracy. Sam radnym wystawiłem w 6 stopniowej skali ocen 5 z plusem. Chcę wierzyć, że radni zawsze pracują na rzecz swoich lokalnych społeczności.

Spytaliśmy burmistrza o komentarz w sprawie postawy Dawida Franczaka z OSP Sątopy-Samulewo.
— Gratuluję i cieszę się z postawy Dawida Franczaka z OSP Sątopy-Samulewo. W jednostce jest młoda kadra i zmiany, które wystąpiły są mocno na plus. Strażacy są bardzo zaangażowani w swoją działalność, za co im serdecznie dziękuję.

O znaczeniu wotum zaufania oraz absolutorium rozmawiamy ze Zbigniewem Drozdowskim, Przewodniczącym Rady Miejskiej w Bisztynku.
— W 2018 roku ustawa o samorządzie gminnym wprowadziła nowy akt prawny. Rada Miasta lub Gminy udziela Burmistrzowi lub Wójtowi absolutorium oraz wotum zaufania. Absolutorium dotyczy wykonania budżetu, natomiast wotum zaufania jest udzielane na podstawie raportu o stanie Gminy. Pierwszy raport był przedstawiany w 2019 roku.

— Jak wygląda to w praktyce?
— Procedura jest prosta: Burmistrz lub Wójt przedstawia raport o stanie gminy, po czy podejmowana jest uchwała o udzieleniu, bądź nie udzieleniu wotum zaufania. Burmistrz przedstawia sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu za poprzedni rok. Następnie w tej sprawie wypowiada się Komisja Rewizyjna, w której kompetencjach jest jej wystawienie. Wcześniej Komisja Rewizyjna zapoznaje radnych ze swoją opinią podczas posiedzenia swojej komisji. Wówczas rada głosuje nad udzieleniem absolutorium Burmistrzowi. Sprawozdania i opinie Komisji Rewizyjnej są następnie opiniowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

— Co zawiera raport o stanie gminy?
— W raporcie są informacje z każdej sfery działalności burmistrza lub wójta. Zawiera m. in. polityki, zagadnienia oświaty, ochrona zabytków. Jednak tak naprawdę w gminie najważniejszy jest budżet, dlatego udzielane jest też absolutorium dotyczące wykonania budżetu.

— Jakie miejsce w tej procedurze mają mieszkańcy?
— Raport jest publikowany na stronie internetowej Urzędu do końca maja. Każdy mieszkaniec, który chce się wypowiedzieć w sprawie raportu i działań burmistrza, może złożyć do przewodniczącego danej rady wniosek o zabranie głosu. Może to zrobić najpóźniej dzień przed posiedzeniem. Wtedy podczas sesji może zadawać pytania. Jednak w gminie Bisztynek nigdy taka sytuacja się nie zdarzyła.

— Jak przebiegało głosowanie w sprawie wotum zaufania i absolutorium udzielonego Burmistrzowi Bisztynka?
— W przypadku burmistrza Bisztynka komisja jednomyślnie przyjęła uchwałę ZA. Od siedmiu lat, kiedy jestem w radzie, do tej pory się nie zdarzyło, żeby ktokolwiek głosował przeciwko .lub wstrzymywał się od głosu w sprawie absolutorium

— Na jakie największe plusy i zagrożenia zawarte w raporcie wskazywali radni?
— Zagrożenia to przede wszystkim gospodarowanie odpadami komunalnymi i rosnące koszty ich utrzymania. Radnych niepokoi też oświata, ponieważ w gminie Bisztynek samorząd musi dokładać 40% do oświaty pomimo otrzymywanych subwencji. Dokładamy około 4 milionów złotych, które mogłyby być przeznaczone na inwestycje w całej gminie.

— Jak radni oceniali inwestycje?
— W ubiegłym roku mieliśmy mało inwestycji, na około 2 miliony. Można powiedzieć, że wykonaliśmy inwestycje, które polegały głównie na ukończeniu poprzednich zadań. Największym plusem dla radnych był zakup koparki kołowej za kwotę około 700 tysięcy złotych. W gminie Bisztynek nastroje zawszy były spokojne. Mamy różne poglądy, ale rada współpracuje z burmistrzem bardzo dobrze. Pomimo tego, że działają w nich radni z różnych komitetów, to liczy się wspólne dobro gminy. Radni powinni się kierować dobrem mieszkańców.

dar

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B