Sieć Cittaslow współorganizuje Dni Bartoszyc

2021-06-14 15:00:00 (ost. akt: 2021-06-27 12:57:30)
Górowo iławeckie i Bisztynek są w naszym powiecie liderami sieci Cittaslow.

Górowo iławeckie i Bisztynek są w naszym powiecie liderami sieci Cittaslow.

Udział Cittaslow w świecie miejscowości jest tradycją. O festiwalu i działalności sieci Cittaslow rozmawiamy z Jackiem Kostką, burmistrzem Górowa Iławeckiego oraz krajowym koordynatorem międzynarodowej sieci Cittaslow w Polsce.
— Skąd pomysł na połączenie Dni Bartoszyc z festiwalem Cittaslow?
— Ponieważ mamy już 35 miast w polskiej sieci Cittaslow, festiwal odbywa się co roku w innym mieście. Stąd obowiązuje kolejka. Miast w sieci przyrasta i wygląda na to, że przez najbliższe 20 lat za każdym razem inne będzie organizatorem kolejnych Festiwali Cittaslow. Festiwal w 2019 roku gościł w Górowie Iławeckim, a rok temu odbył się w Działdowie. Burmistrz Bartoszyc zgłosił swoje miasto kilka lat temu i w tym roku jest kolej Bartoszyc, w których odbędzie się jego 12 edycja.

XI Festiwal Cittaslow w Działdowie
Fot. Katarzyna Wiśniewska
XI Festiwal Cittaslow w Działdowie

— Patrząc na program tegorocznych Dni Bartoszyc widać, że udział Festiwalu Cittaslow jest znaczący. Zajmuje prawie połowę zaplanowanych wydarzeń.
— Zawsze Festiwal Cittaslow odbywa się przy okazji dni danego miasta i stanowi znaczną część obchodów. Jest to dobry pomysł. Z jednej strony pozwala to optymalizować koszty. Z drugiej strony mieszkańcy mają więcej atrakcji.

— Z jakich źródeł są finansowane Festiwale Cittaslow?
— Festiwal finansowany jest w dużym stopniu z dotacji samorządu województwa. Trzeba podkreślić, że nasz region jest patronem i partnerem ruchu Cittaslow od początku jego istnienia w Polsce. Tradycyjnie Urząd Marszałkowski przekazuje dotacje dla miasta organizatora. Na przykład w Górowie włączyliśmy dodatkowo budżet, który był przeznaczony na Dni Górowa. Taką samą dotację uzyskała w tym roku gmina miejska Bartoszyce.
Jak czytamy w uchwale Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego udzielona Gminie Miejskiej Bartoszyce pomoc finansowa wyniosła 44 tysięcy złotych.

— Jaka jest struktura i możliwość pozyskania pieniędzy z Cittaslow?
— Każdy samorząd raz w kadencji może otrzymać dofinansowanie na działania promujące idee Cittaslow w swoim mieście, obecnie w kwocie 5 tysięcy złotych. Dajemy tutaj dowolność, ponieważ kreatywność samorządów jest ogromna. Od lat mamy zasadę, że jeśli samorząd otrzymuje dofinansowanie na dany cel, to również inne miasta otrzymują takie samo wsparcie.

— Cittaslow ma swoje stałe miejsce w Regionalnym Programie Operacyjnym?
— Na poziomie kończącego się programu operacyjnego były środki z funduszy unijnych, które były dedykowane tylko i wyłącznie Cittaslow. Mieliśmy swoją zapewnioną pozycję o wartości blisko 300 milionów złotych. Jeśli chodzi o nową perspektywę finansowania w ramach programu operacyjnego, to jesteśmy obecnie w trakcie przygotowania kolejnych dokumentów oraz strategii. Każde miasto przedstawiło już swoje pomysły.

— Patrząc na mapę powiatu bartoszyckiego można odnieść wrażenie, że liderami jest Górowo Iławeckie i Bisztynek. Z czego to wynika?
— To jest prawda. Warto podkreślić że pierwszym miastem założyciele ruchu był Bisztynek. Górowo Iławeckie i Bisztynek były pełnoprawnymi uczestnikami poprzedniego programu. Uczestniczyliśmy w nim od początku i nasze projekty były przyjmowane w całości. Natomiast Bartoszyce i Sępopol przystąpiły do programu parę lat później, co wpłynęło na mniejsze możliwości finansowe. W nowym programie operacyjnym te dwa samorządy będą pełnoprawnymi uczestnikami. Na początku tworzenia sieci w Polsce nikt nie mógł przypuszczać, że rozwiąże się worek z finansami dla Citaslow. Między innymi dzięki realizowanym projektom Górowo Iławeckie ma szóstą pozycję w kraju, jeżeli chodzi o wykorzystanie środków unijnych na głowę mieszkańca. W tym roku zajęliśmy 6 miejsce w kraju, jeżeli chodzi o jakość zarządzania oświatą.

— Jak mógłby pan ująć przekaz Cittaslow ?
— Warto zastanowić się, Jaka jest najważniejsza rola samorządu oczywiście poza tymi zadaniami ustawowymi. Moim zdaniem to dać mieszkańcom poczucie, że żyją w fajnym miejscu. Gdzie mogą przyjemnie spędzić czas. Rozumiejąc to bardzo szeroko, od rekreacji przez przedszkola, place zabaw stadiony itp.

— Dziękuję bardzo za rozmowę.
dar

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5