Kamińsk. Wycieczka rowerowa szlakiem tajemnic poligonu STABLACK

2021-05-19 16:00:00 (ost. akt: 2021-05-19 15:51:26)

Autor zdjęcia: Tomasz Sowiński, Tajemnice Warmii i Mazur

Powiat Bartoszycki oraz gmina Górowo Iławeckie skrywają swoje tajemnice. Przybliża je Tomasz Sowiński autor książek "Tajemnice Warmii i Mazur. skarby, zagadki, legendy i fakty".
Tym razem autor zaprasza na kolejną wyprawę po terenach Górowszczyzny. W najbliższą niedzielę o 10:00 wystartuje wycieczka rowerowa szlakiem tajemnic poligonu STABLACK. Wycieczka rowerowa startuje na parkingu przy placu zabaw w Kamińsku o godzinie dziesiątej. Trasa, która ma około 20 km została zaplanowana na około cztery godziny.

Fot. Tomasz Sowiński, Tajemnice Warmii i Mazur

— Poligon STABLACK jest moim konikiem — mówi Tomasz Sowiński. — Trasa będzie przebiegać po lasach. Będziemy zwiedzać różne obiekty techniczne nieznanego przeznaczenia. Na początek z Kamińska pojedziemy do tajemniczej hali, następnie prawdopodobnie odwiedzimy w strzelnicę. Wejdziemy między innymi na górę w Pareżkach, w której Niemcy dążyli tunele. Później jeden z Niemców zalał je wodą. Odwiedzimy też stację namiernikową, jedyną na całe Prusy. Wysyłała ona sygnał do samolotów które potem odsyłały go na ziemię. Udało mi się znaleźć fundamenty jednego z masztów.

Fot. Tomasz Sowiński, Tajemnice Warmii i Mazur

dar

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5