Fantoma adoptował... Zakład Karny i BOSIR. W ćwiczeniach uczestniczył kot

2021-05-11 15:00:00(ost. akt: 2021-05-11 14:55:29)
W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Zakładu Karnego w Kamińsku

W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Zakładu Karnego w Kamińsku

Autor zdjęcia: Archiwum Zakładu Karnego w Kamińsku

W niedzielę 9 maja Stowarzyszenie Mali Wielcy Ratownicy przeprowadziła akcję "Adoptuj Fantoma". Wypożyczono jedenaście fantomów, w ty dwa zostały wypożyczone przez instytucje. Dzięki temu szkolenie z resuscytacji dotarło do ponad trzydziestu osób.
O projekcie rozmawiamy z Bartłomiejem Chilmanowiczem, strażakiem i ratownikiem medycznym, zastępcą Prezesa Stowarzyszenia.

— Jak przebiegało szkolenie?
— W czasie realnym omawialiśmy kolejne etapy resuscytacji. Poza instruktażem z resuscytacji dziecka oraz niemowlęcia uczestnicy usłyszeli o zmianach w okresie pandemii. Nie wykonujemy teraz oddychanie usta-usta, a sprawdzenie oddechu odbywa się z pewnej odległości.

— Duże było zainteresowanie?
— Wypożyczyliśmy jedenaście fantomów. Pamiętajmy, że przy wielu ćwiczyła rodzina kilkuosobowa, a więc osób przeszkolonych było więcej. W szkoleniu uczestniczyła rodzina, która brała udział w projekcie rok temu. Nie wyobrażają sobie żeby kolejne szkolenie odbyło się bez nich. Trzeba pamiętać że zostaję w tak zwanej pamięci około trzech miesięcy do pół roku.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Również kotów ;)
Fot. Archiwum Stowarzyszenia
Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Również kotów ;)

— Obecne edycja różniła się od poprzedniej.
— Tak. W projekcie wzięły udział również dwie instytucje. Zakład Karny z Kamińska oraz Bartoszycki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bartoszycach. Zakład Karny dzięki projektowi przeszkolił swoich pracowników, BOSIR do projektu zaprosił osoby indywidualne. To były pierwsze instytucje które wzięły udział w tego typu szkoleniu, co oczywiście bardzo mnie zdziwiło i ucieszyło. Każda z nich adoptowała po jednym fantomie.

W BOSIR-ze w zajęciach uczestniczyła grupa dzieci ze szkółki piłkarskiej Legia Soccer Schools, czyli dwadzieścioro dzieci ich rodzice oraz trenerzy.


— Kiedy będzie kolejna akcja tego typu?
— Mam nadzieję, że wkrótce odejdziemy od tej formy. Przed pandemią średnio 2 razy w roku organizowaliśmy w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej tego typu szkolenia. Dlatego każdą czynność trzeba powtarzać i ćwiczyć. Jeżeli pozwoli na to sytuacja epidemiczna, kolejne szkolenie planujemy w październiku, tym razem już osobiście. Przymierzamy się również do pikniku strażackiego, który pierwszy raz zorganizowaliśmy dwa lata temu.

O udziale w akcji rozmawialiśmy z por. Pawłem Kacprzakiem, rzecznikiem prasowym Zakładu Karnego w Kamińsku.

W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Zakładu Karnego w Kamińsku
Fot. Archiwum Zakładu Karnego w Kamińsku
W szkoleniu uczestniczyli pracownicy Zakładu Karnego w Kamińsku

— Skąd pomysł udziału w szkoleniu?
— O akcji dowiedzieliśmy się ze strony z portalu społecznościowym. Uznaliśmy to świetny pomysł, by przypomnieć sobie zasady pierwszej pomocy. Wcześniej byliśmy szkoleni z tego zakresu na szkolenia wstępnych, szkołach podoficerskich, czy oficerskich. Każde doświadczenie jest przypomnieniem umiejętności. Szczególnie byłem zainteresowany zmianami w resuscytacji związku z pandemią. W szkoleniu uczestniczyło dziesięć osób, głównie wychowawcy oraz pani psycholog.

— Dziękuję za rozmowę.

Dariusz Dopierała



2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5