Radny pyta: Kto może zostać Honorowym Obywatelem Bartoszyc

2021-03-03 10:01:20 (ost. akt: 2021-03-04 15:19:34)
Książka Bogdana Żurka, stoczniowca z Bartoszyc.

Książka Bogdana Żurka, stoczniowca z Bartoszyc.

Autor zdjęcia: Witold Darski

Zdaniem radnego Witolda Darskiego Bartoszyce potrzebują Regulaminu przyznawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Bartoszyce. Podstawą jest odrzucenie w 2019 roku Jego wniosku o nadanie Honorowego Obywatelstwa Bogdanowi Żurkowi.
Otrzymaliśmy list od radnego RM Bartoszyce Witolda Darskiego. Zwraca w nim uwagę na ważne z jego punktu widzenia zagadnienie przyznawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Bartoszyce.

Przytaczamy fragmenty listu:

HONOR i ZASŁUGA w Bartoszycach.
Tytułem Honorowy Obywatel Miasta Bartoszyce szczyci się osiem osób, w tym rosjanin, 5 niemców i 2 polaków. (...) Tytuł Zasłużony dla miasta Bartoszyce nadano dotychczas czternastu osobom – 3 w czasach komunistycznych oraz 11 w wieku XXI.

Tytuły nadawano wybitnie wybiórczo, subiektywnie bez jakichkolwiek opracowanych założeń proceduralnych, bez przyjętego Regulaminu. Do temat wróciłem w roku 2019 - w przededniu 30 rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych i samorządowych oraz 40 rocznicy powstania „Solidarności” i Stanu Wojennego. (...)

(...) nasza samorządowa [władza] uważała za obowiązek uhonorować tytułem zasłużonego Naczelników Miasta z czasów PRL-u, 11 lat od powstania niepodległej Polski.

(...) Podobnie, pewne kontrowersje budzi nadawanie tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Bartoszyce obywatelom innych narodowości (6 i 2 Polakom). Trudno pytać, za co? skoro nie ma Regulaminu.
Konieczność opracowania i przyjęcia Regulaminu zgłosiłem Przewodniczącemu Komisji ds. Samorządowych i Bezpieczeństwa, niestety bez zainteresowania. Dlaczego taki opór? Na początku roku 2019 zgłosiłem wniosek o nadanie tytułu HOMB dla Pana Bogdana Żurka, bartoszyczanina, Polaka, obrońcę praw człowieka, dziennikarza Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, opozycyjnego działacza niepodległościowego, uczestnika strajków w czerwcu 1976 i sierpniu 1980 roku w Stoczni Gdańskiej, jednego z pierwszych członków NSZZ „Solidarność”, posła do emigracyjnego parlamentu – Rady Narodowej.
Uzasadniłem, przygotowałem laudację, przedłożyłem wszystkim radnym z prośbą o poparcie. Wniosek spotkał się z poparciem jedynie 3 radnych. Pan Bogdan Żurek napisał w 1982 roku książkę „Wspomnienia Stoczniowca” nagrodzoną w konkursie paryskiej „Kultury” i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa na pamiętnik z Polski Ludowej, która została wydana w 2020 roku w Monachium. Książka jest już przekazana do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bartoszycach, LO im. Żeromskiego, UM Bartoszyce.

Wielu znajomych Bogdana Żurka tę książkę otrzymało od autora, rodowitego bartoszyczanina, który wszędzie podkreśla swoje pochodzenie. Również w książce, gdzie wspomina też bartoszyckie czasy – naukę w Jedenastolatce, mamę, która prowadziła Zakład Fryzjerski oraz ojca, który organizował w Bartoszycach Straż Pożarną.

Poznając życie i drogę życiową Bogdana Żurka nasuwa się pytanie - dlaczego Rada jest przeciw uznania Go Honorowym Obywatelem miasta Bartoszyce? To przecież Honorem dla miasta jest mieć tak zasłużonego w walce o Niepodległą Polskę obywatela.

Witold Darski – radny RM Bartoszyce.

Witold Darski wystąpił do Rady Miasta z wnioskiem o publicznie uzasadnienie sprzeciwu oraz uchwalenie Regulaminu przyznawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Bartoszyce. Jakie jest Wasze zdanie? Czy Bartoszyce potrzebują Regulaminu?

Zapraszamy Was do udziału w sondzie, która potrwa do końca marca.

Dariusz Dopierała

Czy Bartoszyce potrzebują Regulaminu nadawania tytułu Honorowego Obywatela Miasta?
Tak.
43.48%
Nie.
36.96%
Nie ma to dla mnie żadnego znaczenia.
19.57%

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andy #3061768 3 mar 2021 19:21

    O widzę, że mój komentarz zniknął. Nie podobał się panu radnemu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5