Studio nagrań, Autsajt i poezja. Wychodzą z wirażu.

2021-02-26 12:00:00 (ost. akt: 2021-02-24 20:47:37)
Patryk Wąsowicz w studiu nagrań Centrum Kultury Gminy Bartoszyce.

Patryk Wąsowicz w studiu nagrań Centrum Kultury Gminy Bartoszyce.

Autor zdjęcia: Centrum Kultury Gminy Bartoszyce

O nowym klipie zespołu Autsajt, nowym studio nagrań w Centrum Kultury Gminy Bartoszyce i planach studia rozmawialiśmy z Patrykiem Wąsowiczem oraz poetą i autorem piosenki ""Wychodzę z wirażu" Arkadiuszem Monkiewiczem.
— W serwisie YouTube pojawił się klip z piosenką "Grzechy" oraz informacją że został on nagrany w gminie Bartoszyce. Czy mamy na swoim terenie studio nagrań?
— To jest studio nagrań w Bezledach, które mieści się w Centrum Kultury Gminy Bartoszyce.

— Studio jest dostępne dla osób z zewnątrz?
— Studio jest dostępne w większości bezpłatnie. Skupiamy się więc na artystach z naszej gminy, ale niewykluczone, że udostępnimy je bezpłatnie dla artystów z powiatu, albo województwa.
— Jako zespół mamy już swoje dwa klipy sprzed trzech, czy czterech lat, były one wypuszczane jako single. Natomiast zajmowałem się ich montażem i edycją.
Zespół w dniu wydania singla obchodzi swoje szóste urodziny i jest to trzeci oficjalnie w oficjalnie wydany singiel. Dwa poprzednie, w tym jeden do słów Bolesława Leśmiana "Gdybym spotkał Ciebie znowu" oraz drugi do autorskiego tekstu "Jakby to było". Tamte dwa klipy wydane były dwa 3 lata temu. Zrealizowaliśmy je w studiu w Domu Kultury w Pasłęku.

— Niektóre zespoły piszą same teksty, niekorzystne, przed zespołem Korzystając z tekstów pisanych na zamówienie jak to jest w Autsajt?
— Zaczynaliśmy od grania utworów zespołów popularnych, znanych. Pierwszym samodzielnie skomponowanym utworem było właśnie "Gdybym spotkał ciebie znowu pierwszy raz". Później nawiązaliśmy współpracę z naszym znajomym Piotrem Gryczko z Bartoszyc, który napisał kilka tekstów. Mamy też dwie piosenki Arkadiusza Monkiewicza z Barcji. Od niedawna współpracujemy z młodym chłopakiem Hubertem Motylewskim, młodym dobrze zapowiadającym się tekściarzem.

— Gdzie można się zgłosić jeżeli ktoś chciałby skorzystać z nagrania w studio?
— Wystarczy zgłosić się do Centrum Kultury Gminy Bartoszyce. Wszystkie wcześniejsze klipy robiliśmy sami. Odbywało się to więc bez kosztów. Obecnie Przygotowujemy jeszcze jeden singiel, który wyjdzie prawdopodobnie w marcu. W tym przypadku będziemy sami robić zdjęcia, również z pomocą Centrum Kultury Gminy Bartoszyce, które również jest wyposażone w sprzęt wideo.

— Kiedy jest planowane nagranie piosenek utworów z wierszami Arkadiusza Monkiewicza?
— Na pewno te utwory ukażą się na nowej płycie do której przymierzamy się w tym roku. Pojawiają się na niej utwory Arka, Piotra, Huberta i możliwe że jeszcze inne Jeżeli ktoś na przykład z grupy BARCJA wyrazi taką chęć.

— Dziękuję bardzo za rozmowę. Do usłyszenia.

O piosenkach rozmawialiśmy z Arkadiuszem Monkiewiczem, członkiem stowarzyszenia Bartoszycka Grupa Literacka BARCJA.

— Nie jestem etatowym tekściarzem. Tak dwa lata temu wysłałem mu tekst, który nazwałem "Wychodzę z wirażu". To był strzał w dziesiątkę, wyszedł z tego fajny Utwór można rozumieć wieloznacznie. Wychodzę z jakiejś opresji życiowej, niebezpiecznego zakrętu. Albo wychodzę z Wirażu czyli klubu, który jest w Bartoszycach.

— Arku, pisałeś ten tekst "pod muzykę", czy też napisałeś go, a zespół do tego ułożył muzykę?
— Napisałem to co podpowiadało mi natchnienie, a zespół stworzył do tego muzykę.

— Zastanawiam się, co jest większym wyzwaniem? Tworzyć wiersz pod gotową muzykę, czy do rytmu, melodii wiersza tworzyć muzykę?
— Myślę że jedno i drugie. Dla mnie to była frajda, że w ten sposób gdzieś "wypłynąłem". Sam wiersz zawiera w sobie muzykę, rytm.

— Arku, dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów. Mam nadzieję, że będzie możliwe połączenie potencjału twórców, muzyków i nowo powstałego studia nagrań.

Dariusz Dopierała
d.dopierala@gazetaolsztynska.pl

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5