Nauczyciele zapisywali się na szczepienia.

2021-02-08 15:00:00 (ost. akt: 2021-02-11 11:17:15)
Nauczyciele i wychowawcy mogą zapisywać się na szczepienia.

Nauczyciele i wychowawcy mogą zapisywać się na szczepienia.

Autor zdjęcia: pixabay.com

W poniedziałek 8 lutego ruszyła rejestracja na szczepienia dla nauczycieli. Pierwsze szczepienia rozpoczną się w piątek 12 lutego. Ile osób zapisze się na szczepienia, dowiemy się w środę 10 lutego.
W styczniu prowadzone były testy nauczycieli w kierunku zakażenia koronawirusem. W Bartoszycach były dwa punkty badań, mówi Mirosława Tabaka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach:

– Jeden punkt przy Szpitalu Powiatowym Imienia Jana Pawła II w Bartoszycach oraz w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bartoszycach. Przy Szpitalu badania były wykonywane w godzinach od 8:00 do 10:00. Mieliśmy zaplanowanych 195 osób, z czego przy szpitalu sto osób.

W przypadku testów, nie każdy nauczyciel mógł z nich skorzystać, gdyż objęły one tylko nauczycieli klas 1-3 oraz personel pomocniczy. Podobnie jest w przypadku szczepień. W pierwszej grupie szczepieni będą:
– opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, dzienni opiekunowie, a także pracownicy placówek pieczy p – zastępczej,
– nauczyciele wychowania przedszkolnego,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela,
– osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy,
– nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic, nauczyciele bibliotekarze, specjaliści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej),
– nauczyciele szkół i placówek specjalnych,
– nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu,
– pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych,
– kadra kierownicza pedagogiczna wymienionych szkół i placówek.

Nauczyciel, który chce się zaszczepić zgłasza się do swojego pracodawcy, czyli dyrektora szkoły lub placówki. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w Bartoszycach zatrudnione są również opiekunki dziecięce, które opiekują się dziećmi w wieku od 1 do 3 roku życia. Dla nich podmiotem zatrudniającym jest burmistrz miasta. Te osoby będą zgłaszane przez Urząd Miasta.

Z uzyskanych informacji wynika, że liczba nauczycieli, którzy są uprawnieni do szczepienia jest trudna do oszacowania. Wynika to z faktu, że nie w każdej gminie są prowadzone statystyki z rozbiciem na szczebel kształcenia, a liczba etatów nie zawsze odpowiada liczbie nauczycieli. Dodatkowo część nauczycieli pracuje w więcej, niż jednej placówce. Jakie to mogą być liczby? W samej gminie wiejskiej Bartoszyce uprawnionych jest 66 osób.

W organizacji testów dla nauczycieli uczestniczyli żołnierze Wojsk Ochrony Terytorialnej. Z kolei szczepienia odbędą się prawdopodobnie w szpitalach węzłowych, w naszym przypadku w Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Bartoszycach.

Dariusz Dopierała

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5