6 mieszkańców powiatu bartoszyckiego zakażonych koronawirusem [AKTUALIZACJA]

2020-08-06 10:28:59 (ost. akt: 2020-08-06 16:18:14)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Jak poinformował nas Janusz Dzisko, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Olsztynie, 6 mieszkańców powiatu bartoszyckiego uzyskało pozytywny wynik zakażenia koronawirusem.
To pierwsze potwierdzone testami zakażenia w powiecie od początku pandemii. Doszło do nich po jednym z przyjęć weselnych na terenie powiatu. Zakażenia dotyczą: mężczyzny w średnim wieku, starszego mężczyzny, 2 dziewczynek, kobiety w średnim wieku oraz starszej kobiety.

— W tej chwili ustalamy dokładną listę gości z tego wesela. Więcej informacji będę mógł przekazać za mniej więcej godzinę — powiedział nam kilkanaście minut temu Janusz Dzisko.

Z kolei szef Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach Radosław Snopek dementuje krążące plotki, że to właśnie ta instytucja jest ogniskiem koronawirusa.

— W uzgodnieniu z sanepidem, w prokuraturze zaostrzono jedynie reżim sanitarny. Pracownicy chodzą w maseczkach, ograniczyliśmy też przyjęcia interesantów — powiedział Radosław Snopek.

Jak się dowiedzieliśmy nieoficjalnie, jedną z zakażonych osób jest sędzia Sądu Rejonowego w Bartoszycach.

Aktualizacja, g. 10.42
Na doniesienia o potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem zareagowało już Starostwo Powiatowe w Bartoszycach. Od poniedziałku 10 sierpnia urząd ten wstrzymuje przyjmowanie petentów. Skrócone zostaną też godziny otwarcia. Starostwo do odwołania będzie czynne w g. 8-14.

Jak usłyszeliśmy w starostwie, w wyjątkowych przypadkach petenci będą przyjmowani w budynku przy ulicy 11 Listopada (budynek z wydziałem komunikacji), po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.

Więcej informacji na temat sposobu załatwiania spraw w starostwie można znaleźć tutaj.

Aktualizacja g. 10.56
Do obostrzeń, które obowiązywały przez wiele tygodni, wraca Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach. Będą one obowiązywały od piątku 7 sierpnia.

— Wejścia do szpitala będą kontrolowane. Wracamy też do wypełniania ankiet epidemiologicznych, które będą musieli oddać wszyscy wchodzący na teren placówki. Obowiązkowe jest też noszenie maseczek oraz dezynfekcja rąk — powiedział nam dyrektor szpitala Sławomir Wójcik. — Nie wstrzymujemy natomiast planowych przyjęć — dodał.

Nie wiadomo jeszcze, czy przed szpitalem znowu pojawią się żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

— Sytuacja jest bardzo dynamiczna i jeszcze o tym nie rozmawialiśmy. Jeśli wojska WOT będą na tyle wydolne, żeby nam pomóc, to będziemy o to prosili. Jeśli nie, poradzimy sobie własnymi siłami i środkami — powiedział Sławomir Wójcik.

Aktualizacja, g. 11.58
Skontaktowaliśmy się ponownie z Januszem Dzisko, Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym w Olsztynie, który przekazał nam kolejne informacje dotyczące zakażenia koronawirusem mieszkańców powiatu bartoszyckiego.

— Potwierdzam, że ogniskiem zakażenia jest wesele, na którym było ponad 50 osób. Większość z nich była z naszego województwa. Do sanepidów z innych regionów kraju wysłaliśmy już odpowiednie informacje — powiedział Janusz Dzisko.

Inspektor potwierdził też, że jedną z zakażonych osób jest pracownik Sądu Rejonowego w Bartoszycach, wszystkie zakażone osoby pochodzą "z jednego środowiska", a sprawy sądowe w bartoszyckim sądzie "spadły z wokandy".

— Zakażenie wykryto po tym, jak u niektórych z tych osób pojawiły się objawy. Zostały one przebadane, a testy potwierdziły zakażenie — powiedział Dzisko.

Aktualizacja z g. 12:55
W rozmowie telefonicznej z rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Olsztynie, sędzią Olgierdem Dąbrowskim-Żegalskim potwierdziliśmy, że jednym z zakażonych jest sędzia sądu w Bartoszycach.

— Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie wydał zalecenia zamknięcia sądu. Czynne są kasa i biuro podawcze. Do budynku wpuszczani są interesanci, ale wyłącznie pojedynczo. Dzisiejsze sprawy rzeczywiście spadły z wokandy lecz nie podjęto jeszcze decyzji o odwołaniu rozpraw w kolejnych dniach - mówił Olgerd Dąbrowski-Żegalski.

Zapowiedział też wydanie specjalnego komunikatu w tej sprawie, który opublikujemy w ciągu godziny.


Aktualizacja z g. 13:52
Sąd Rejonowy w Bartoszycach to miejsce, gdzie pracują nie tylko sędziowie i pracownicy sądu, ale też policjanci występujący w charakterze oskarżycieli publicznych w sprawach o wykroczenia lub dostarczający tam akta spraw. W związku z tym zapytaliśmy, czy sytuacja w sądzie nie wpływa na pracę Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach.

- Komenda działa normalnie - powiedziała oficer prasowa KPP w Bartoszycach mł. asp. Marta Kabelis.

- Oczywiście pracujemy pod rygorami obostrzeń sanitarnych dotąd obowiązujących. W tej chwili żaden z policjantów nie został objęty kwarantanną lub inną formą reżimu sanitarnego - dodała.

Aktualizacja z g. 14:00
- Ponieważ jestem jedyny z prokuratorów, który ostatnio wykonywał obowiązki służbowe w sądzie w Bartoszycach sam zgłosiłem się w sanepidzie do nadzoru epidemiologicznego i taki wobec mnie zastosowano - mówi szef Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach Radosław Snopek.

- Generalnie polega to na tym, że mogę pracować, ale w maseczce i rękawiczkach. Musze po prostu zachowywać większy rygor sanitarny. Mogę też swobodnie się przemieszczać - dodaje.

Mówi też, że tego środka nie zastosowano wobec żadnego innego prokuratora, ani pracownika Prokuratury Rejonowej w Bartoszycach.

Prokurator dodał, że w najbliższy poniedziałek zostaną od niego pobrane próby do badań laboratoryjnych w kierunku koronawirusa.

Aktualizacja, g. 15.06
Urząd Gminy Bartoszyce od poniedziałku 10 sierpnia do odwołania nie będzie przyjmował interesantów. Wszelkie sprawy będzie można załatwić telefonicznie lub drogą elektroniczną. Decyzja ma związek z wykryciem w powiecie zakażenia koronawirusem.

Do odwołania zamknięta zostaje również kasa urzędu. Wpłat należy dokonywać w formie przelewów na konto urzędu gminy. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Wszelką aktywność odwołało także Centrum Kultury Gminy Bartoszyce.

Aktualizacja, g. 16.16
Liczba osób będących pod nadzorem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bartoszycach, stan na dzień 06.08.2020 r., godz. 15:50:
Ilość osób zakażonych - 6
Ilość osób hospitalizowanych - 0
Ilość osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji PPIS w Bartoszycach - 73
Ilość osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 5

and, kwk

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5