A gdyby tak każdy dzień był dniem bez papierosa?

2020-05-31 10:00:00(ost. akt: 2020-05-31 09:12:48)

Autor zdjęcia: Pixabay

Przypadający 31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 r., aby przypominać ludziom o szkodliwym działaniu papierosów i zachęcać ich do wizyt u lekarzy specjalistów.
Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Dzień ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.

Dym tytoniowy zawiera aż 7 tysięcy szkodliwych substancji, z których ponad 70 
to substancje rakotwórcze. Liczne badania naukowe potwierdzają, że substancje te trafiają do krwiobiegu palaczy i są rozprowadzane po całym organizmie, wywierając szkodliwy wpływ na wszystkie jego funkcje. Ponadto nikotyna znajdująca się w dymie tytoniowym ma silne działanie uzależniające.

Szacuje się, że prawie 9 milionów Polaków pali codziennie tytoń. 
Na jednego palacza przypada średnio 17 papierosów, a 91 % palaczy wpada w nałóg przed ukończeniem 25. roku życia.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego ok. 200 mln to kobiety. WHO ostrzega — jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, to do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad osiem milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety.

Na przestrzeni ostatnich lat pojawiły się nowe zagrożenia dla zdrowia publicznego, tzw. elektroniczne papierosy (e-papierosy). Są one błędnie postrzegane jako mniej szkodliwe, dlatego młodym ludziom wydają się szczególnie atrakcyjne.

Ponadto e-papierosy swoim wyglądem przypominają zwykłe papierosy, cygara lub fajki. Inne wyglądają jak pamięć USB, długopisy i inne przedmioty codziennego użytku. Ich gadżeciarski wygląd osłabia negatywne przekonania na temat ich wpływu na zdrowie.

Niski koszt, różnorodny smak liquidów oraz przekonanie, że e-palenie pozwala na ograniczenie tradycyjnego palenia i jest od niego mniej szkodliwe — to główne motywy wskazywane przez użytkowników e-papierosów jako skłaniający do wyboru tej formy konsumpcji nikotyny. Dlatego Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny zachęcają rodziców i apelują do nich, aby informowali swoje dzieci o zagrożeniach.

Istnieją udokumentowane przypadki zatruć płynem z e-papierosów wśród dzieci oraz osób dorosłych. Co więcej, badania naukowe opublikowane w 2019 r. (Caporale et al., 2019) pokazują, że nawet beznikotynowe e-papierosy mogą być szkodliwe dla zdrowia, uszkadzając śródbłonek naczyń krwionośnych.

Kolejnym zagrożeniem jest fakt, że e-papierosy to urządzenia, które coraz częściej wykorzystywane są do zażywania substancji psychoaktywnych. Fora internetowe i grupy dyskusyjne to źródło handlu płynów do e-papierosa zawierających nielegalne, niebezpieczne dla zdrowia substancje psychoaktywne, których użycie może skutkować zgonem.

Prawda jest taka, że e-papierosy tak samo uzależniają i tak samo negatywnie wpływają na zdrowie jak papierosy tradycyjne. Dlatego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach apeluje szczególnie do młodych mieszkańców naszego powiatu. 
31 maja i Światowy Dzień bez Tytoniu jest bardzo dobrym dniem na zerwanie z nałogiem. Musimy tylko konsekwentnie i wytrwale dążyć do wytyczonego celu- życia wolnego od papierosów.


Magdalena Dmitruk
PSSE w Bartoszycach

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2927915 | 107.167.*.* 31 maj 2020 13:37

    Już wolę papierosy niż takie pazury jak na zdjęciu.

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B