Rodzice walczą o pozostawienie kuchni w bartoszyckich przedszkolach

2020-05-25 12:30:32 (ost. akt: 2020-05-25 12:39:08)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rodzice dzieci uczęszczających do bartoszyckich przedszkoli nie zgadzają się, by kuchnie w tych placówkach zostały zastąpione przez catering. Takie zmiany chce od 1 września wprowadzić burmistrz Bartoszyc.
Kilka tygodni temu, w jednym z programów w Telewizji Kablowej Bart-Sat, burmistrz Piotr Petrykowski zapowiedział likwidację przedszkolnych kuchni i zastąpienie przyrządzanych tam obiadów cateringiem. Zmiany mają obowiązywać od 1 września tego roku.

Na reakcję rodziców, których dzieci uczęszczają do przedszkoli nie trzeba było długo czekać. W mediach społecznościowych i nie tylko w nich zaczęły się gorące dyskusje, pomysły organizacji protestów, przygotowywania petycji. Rady rodziców, ale i pojedynczy rodzice zaczęli słać do burmistrza pisma z prośbą o zmianę decyzji i pozostawienie w przedszkolach kuchni.

Zwracano uwagę, że posiłki przygotowywane na miejscu są zdrowsze i smaczniejsze, uwzględniają wszelkie alergie dzieci, ze względu na transport nie tracą walorów smakowych i estetycznych, a przy posiłkach wydawanych z kuchni możliwe jest ich przesunięcie w przypadku reorganizacji zajęć lub dostosowanie ilości porcji do liczby dzieci.

Rodzice działają również w mediach społecznościowych. Na Facebooku powstała grupa Ocalmy Kuchnie w Bartoszycach, przygotowana została również petycja, którą można podpisać online.

Co na argumenty rodziców przedszkolaków odpowiada burmistrz Piotr Petrykowski? Jego wypowiedź przytoczyliśmy w ostatnim wydaniu "Gońca Bartoszyckiego".

— Jest to modernizacja budynków przedszkoli i dostosowanie ich do światowych norm, czyli zachowanie i wykorzystywanie przedszkoli nie do celów gastronomicznych, a do celów edukacyjnych i przede wszystkim wychowawczych.

Chcemy, żeby przedszkole było miejscem, w którym mamy dostępne wszystkie sale, wszelkie zakamarki. Tych miejsc nam brakuje. W tym roku jak na razie nie udało nam się znaleźć miejsca dla prawie 60 dzieci. Proszę więc mieć świadomość, że każda sala jest na wagę złota.

Podobne rozwiązania, czyli catering zamiast kuchni, sprawdzają się i w Polsce, i na świecie. W Bartoszycach sprawdza się to już w szkołach podstawowych, a teraz z wchodzimy z tym do przedszkoli — powiedział Piotr Petrykowski.

— Każdy temat związany z przedszkolami, który jest nie do końca jasny, budzi pewne kontrowersje. Kiedy przeanalizuję pisma od rodziców, będę starał się odpowiedzieć im na wszelkie wątpliwości. Myślę, że wyjaśnię je w sposób na tyle możliwy, że rodzice, pewnie nie wszyscy, ale może w większości, stwierdzą, że ten pomysł nie jest jednak zły.

Przejście na catering spowoduje pewne zmiany w zatrudnieniu, z tym, że jest to bardzo niewielka grupa osób. Przy przetargu na usługi cateringowe planujemy zawrzeć obowiązek zatrudnienia osób przez firmę, która wygra przetarg — dodał burmistrz.

kwk


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (25 maja) wydaniu m.in.


zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstuNajmłodsi wracają dziś do szkół
Od dziś częściowo zostały odblokowane zajęcia w szkołach. Sposób ich prowadzenia zależy jednak od dyrektorów, więc każda placówka może organizować zajęcia trochę inaczej. Brak szczegółów nie pomaga w ich organizacji.

Majówka nad jeziorem Ukiel Olsztyn szykuje się do sezonu
W środę odbędzie się sesja Rady Miasta, którą zdominuje przygotowanie Olsztyna do sezonu letniego. Na tapecie są OSiR, instytucje kultury czy oświata. Ale i tak wszystko to jedna wielka niewiadoma, bo epidemia może pozmieniać plany.

Sondaż: chcemy handlu w niedzielę
Czy sklepy znowu będą otwarte w niedziele, a przynajmniej do końca roku? Chce tego co drugi z nas. To niewykluczone, bo pandemia zmieniła wszystko, także handel i nasze spojrzenie na pracę i zakupy w siódmym dniu tygodnia.


Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5