Pomnik Orła Białego i przelot samolotów na 25-leciu brygady. ZDJĘCIA, FILMY

2019-09-06 14:09:32 (ost. akt: 2019-09-06 20:40:16)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Na placu Bohaterów Westerplatte odbyły się uroczystości związane z obchodami 25-lecia 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W trakcie uroczystości m.in. dokonano odsłonięcia pomnika Orła Białego.
Od godzin porannych na placu rozpoczął się piknik militarny. Zarówno młodsza część mieszkańców miasta, jak i ta starsza, która mogła pojawić się na placu, z ciekawością przyglądała się m.in. pojazdom będącym na wyposażeniu zarówno 20 BBZ, jak i 16 Pomorskiej Dywizji. Wśród wojska można było spotkać żołnierzy Amerykańskich, Chorwackich i Rumuńskich.

Wokół placu rozstawiono liczne stoiska. Swoje namioty miały służby mundurowe (straż graniczna, policja), gmina Bartoszyce, która kusiła potrawami przygotowanymi przez koła gospodyń wiejskich oraz zachęcała do wzięcia udziału w zbliżającym się Biegu Warmów w Galinach. Swoje stanowiska miały również Nadleśnictwo Bartoszyce, 20 Brygada Zmechanizowana, czy urząd miasta.

W samo południe rozpoczęły się główne uroczystości związane z 25-leciem 20 BBZ. Na placu licznie stawiły się jej pododdziały, swoich reprezentantów przysłały również Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, straż graniczna, Komenda Powiatowa Policji, nadleśnictwo. Była też klasa mundurowa z Górowa Iławeckiego, a bartoszyckie szkoły wystawiły swoje poczty sztandarowe.

Później przez kilkadziesiąt minut trwały prezentacje gości, okolicznościowe przemówienia, wręczenia awansów, odznak, nagród. Na uroczystość stawili się dotychczasowi dowódcy 20 BBZ lub ich rodziny.

W czasie przemówień przypominano historię utworzenia brygady, mówiono o misjach w Iraku i Afganistanie, zaznaczono, że służbę poza granicami kraju pełniło ponad 1200 żołnierzy brygady. Wspomniano także pięciu żołnierzy 20 BBZ poległych w grudniu 2011 r. podczas misji w Afganistanie.

Jednym z elementów obchodów było odsłonięcie pomnika Orła Białego. Ten od rana stał już odsłonięty i przepasany biało-czerwoną wstęgą. Otwarcia pomnika dokonali Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Józef Mika (w przeszłości m.in. dowódca 20 BBZ), obecny dowódca bartoszyckiej brygady gen. bryg. Jacek Ostrowski oraz burmistrz Bartoszyc Piotr Petrykowski.


Całość uroczystości zakończyła defilada pododdziałów. Wcześniej natomiast miała miejsce główna atrakcja pikniku — przelot sześciu samolotów Iskra. Pojawiły się one nad placem dwukrotnie. Później zaś mieszkańcy mogli obejrzeć pokaz w wykonaniu funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej oraz koncert OSP Nadarzyn, której założycielem jest Honorowy Obywatel Bartoszyc Mirosław Chilmanowicz.


Jubileusz brygady obchodzony będzie również w sobotę 7 września (od. g. 10). Na terenie Klubu Wojskowego zaplanowano Piknik Rodzinny, w programie którego znalazły się: grill, ognisko, strażacka piana, animacje dla dzieci, dmuchane zjeżdżalnie, pokaz samochodów i motocykli, przejażdżki samochodem rajdowym, szukanie skarbu wykrywaczem metali.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tak #2787527 | 91.196.*.* 7 wrz 2019 08:20

  Tak to się dziś robi.Na zewnątrz pieknie, a miasto i powiat gniją od środka. Oto Polska właśnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 2. Kamila #2787496 | 83.6.*.* 7 wrz 2019 02:06

  Przyjemnie jest popatrzeć na tych przegrańców z naszego powiatu z PiS, którzy żyją złudzeniami , że lansując się przed wyborami zostaną wybrani na posłów. Znamy was i wasze osiągnięcia głownie prywatne po dorwaniu się do władzy .Już udowodniliście co jesteście warci. Przyjemnie będzie popatrzeć po wyborach na wasze przegrane miny

  Ocena komentarza: warty uwagi (27) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (5)

  1. Rodzic #2787410 | 176.97.*.* 6 wrz 2019 21:27

   Ja tylko o jedno proszę. Odsłaniajcie ci chcecie. Świętujecie co chciecie. Ale wara mi od moich dzieci z których zrobiliście sobie widownię. Ohydne jest nakazywanie dzieciom ze szkoły uczestnictwo w tak żałosnych imprezach. Wara!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Q #2787278 | 188.146.*.* 6 wrz 2019 17:15

    Źle to wyszło Panowie Generałowie przemawiali chyba dla samych siebie jak i reszta nic nie było słychać w tłumie nie wiem czy żołnierze byli w stanie usłyszeć swoich przełożonych bardzo słabo oooo

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5