Bardzo zły stan finansów szkół ponadgimnazjalnych

2019-06-05 11:35:00(ost. akt: 2019-06-05 16:02:51)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Szkoły i placówki prowadzone przez samorząd powiatu bartoszyckiego są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Brakuje pieniędzy nie tylko na remonty, ale też deratyzację, monitoring, pomoce naukowe, sprzęt. Także taki sprzęt, który jest wymagany choćby przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.
Szkoły, których organem prowadzącym jest samorząd powiatu bartoszyckiego mogą borykać się (i borykają) z poważnymi problemami finansowymi a co za tym idzie nie jest możliwa realizacja zadań statutowych w tym edukacyjnych. Mówi o tym opublikowany 30 maja na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Bartoszycach "Raport o stanie powiatu bartoszyckiego za 2018 rok".

Czytamy tam, że w przypadku LO "Żeroma" zagrożeniem jest brak nowoczesnego sprzętu komputerowego i wyposażenia pracowni językowych, co ogranicza ofertę edukacyjną i uniemożliwia realizację nowej podstawy programowej. Sytuacja finansowa LO określana jest jako "bardzo trudna", a "posiadane środki, mimo oszczędności, nie wystarczają na realizację podstawowych obowiązków jednostki".

W przypadku "Mechaniaka" raport również wskazuje na zagrożenia wynikające ze "starzejącego się sprzętu technicznego, odbiegającego od standardów określonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną".

W górowskim Zespole Szkół raport wskazuje na pilną potrzebę wykonania nawierzchni placu szkolnego, ogrodzenia oraz modernizacji klatek schodowych i korytarzy. Czytamy też, że "największe zagrożenie stanowi niedoszacowany budżet jednostki" oraz, że "zatwierdzony projekt planu finansowego na 2019 r. (...) w zakresie wydatków nie zapewnia wystarczających środków na działalność statutową szkoły".

W przypadku tej szkoły bardzo szczegółowo opisano wszelkie zabiegi jakie już podjęto, aby oszczędzać pieniądze. Są to: rezygnacja z zatrudnienia sezonowego palacza, nieprzedłużenie uowy interwencyjnemu pracownikowi biurowemu, rezygnacja z prenumerat niektórych gazet i czasopism do biblioteki szkolnej, nieprzedłużenie umowy na monitoring i deratyzację. Mimo tych działań "obecny budżet nie zapewni wystarczających finansów na prawidłowe funkcjonowanie i działalność statutową" czytamy w raporcie.

W przypadku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego konkluzja dotycząca finansów jest następująca: "Pomimo zgłaszanych potrzeb dotyczących funkcjonowania Ośrodka, wykonania nakazów służb kontrolujących placówkę, remontów budynku, zakupu sprzętu i pomocy dydaktycznych, dostosowania placówki do zmian wynikających ze zmieniających się przepisów prawa oświatowego organ prowadzący nie zabezpieczył w budżecie placówki dodatkowych środków finansowych na ten cel."

Na stan finansów narzeka też Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji w Bartoszycach. Autorzy tej części raportu postulują o przywrócenie stanowiska wicedyrektora ponieważ placówka obsługuje rocznie ponad 1000 osób i zadania trzeba podzielić na dwie osoby. W placówce tej: "brak środków na zakup specjalistycznych testów diagnostycznych dla psychologów (...), brak środków na zakup najnowszej literatury pedagogicznej, brak środków na zakup kolorowego xero ze skanerem (...)". Sytuacją tej placówki określona jest mianem "bardzo trudnej".

Więcej o oświacie a w tym o naborze do szkół średnich i mogących pojawić się tu problemach oraz rozmowę z nowym prezesem Oddziału ZNP w Bartoszycach Stanisławem Dąbrowskim przeczytacie w piątek 7 czerwca w "Gońcu Bartoszyckim.

AKTUALIZACJA
Już po publikacji tego materiału zatelefonowało do nas kilka osób z pytanie dlaczego w raporcie nie ma konkluzji dotyczącej stanu finansów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2?

Zapytaliśmy o to starostę Jana Zbigniewa Nadolnego. Początkowo był zdziwiony brakiem takiego podsumowania w opublikowanym raporcie. Obiecał, że to natychmiast wyjaśni z osobą, która powstanie raportu nadzorowała, czyli Katarzyną Basak.

Zatelefonował ponownie po kilkunastu minutach.

- Raport powstał wyłącznie w oparciu o materiały nadesłane przez placówki i szkoły oraz inne podmioty. Najwidoczniej autorzy opracowania, na poziomie szkoły nie zawarli w nie zawarli w nim podsumowania - powiedział starosta.

Wyjaśnił przy tym, że ten raport nie jest efektem prowadzonego w powiecie audytu.

- W tej chwili mamy robocze wyniki audytu a powołany zespół ekspercki jeszcze nie zakończył działań. Mogę powiedzieć, że wynika z niego, iż każda ze szkół i placówek w zakresie wydatków przekroczyła swoje budżety. W najmniejszym stopniu ZSP nr 2. Skala tych przekroczeń jest różna.

Z wiarygodnych źródeł dowiedzieliśmy się, że ZSP nr 2 po audycie została oceniona najlepiej ze wszystkich szkół prowadzonych przez samorząd powiatowy.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Neuron #2744379 | 82.177.*.* 9 cze 2019 02:36

  Artykuł jest o złym stanie finansów szkół średnich....a część komentarzy o Pietrzaku..... zupełnie nie na temat.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Sęk #2743979 | 81.15.*.* 7 cze 2019 23:28

   Miasto i powiat trzymają przy życiu nauczyciele,mundurowi i urzędnicy. Nie można żałować kasy na oświatę,bo nas wciągnie inny powiat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Szkoły w zapaści #2743842 | 83.6.*.* 7 cze 2019 16:35

    a Nadolny baluje sobie na Spływie Kajakowym !!!!!!!!! Brawo

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. wredny #2743600 | 88.156.*.* 7 cze 2019 06:53

     Pomijając nieudolność naszych lokalnych lokalnych włodarzy,trudna sytuacja finansowa jest wynikiem niedoszacowania subwencji oświatowej.Władze centralne mają pełne głowy beznadziejnych pomysłów,ale finansować owe pomysły mają władze samorządowe.Z czego?!?Zamiast pieniędzy na oświatę czy służbę zdrowia,są pieniądze dla nierobów i dzieciorobów.....

     Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

    2. Platlus #2743556 | 185.127.*.* 6 cze 2019 22:49

     Efekt rządów Zdolnego i Prokockiego

     Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

     Pokaż wszystkie komentarze (20)
     2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5