„W zwierciadle dwóch kultur”, czyli wymiana młodzieży w SP nr 1

2019-05-21 09:00:44(ost. akt: 2019-05-21 09:04:47)

Autor zdjęcia: Jarosław Petrecki

„W zwierciadle dwóch kultur” — to tytuł projektu wymiany młodzieży, który w dniach 13-17 maja 2019 r. realizowany był w Szkole Podstawowej nr 1 w Bartoszycach.
Grupa młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Matuizos na Litwie spędziła w Bartoszycach atrakcyjny i twórczy tydzień. W programie wymiany znalazły się między innymi: wycieczka do szkoły z litewskim językiem nauczania w Puńsku, zwiedzenie skansenu, poznanie różnych technik tworzenia krajek, wizyta w muzeum „Stara Plebania”, w którym uczestnicy wymiany poznali kulturę i historię Puńska.

Udział w wymianie młodzieży to nie tylko atrakcje, rozrywki i przyjemności. Realizowane były przedsięwzięcia, które wymagały od uczestników dużego nakładu pracy i kreatywności. Młodzież wspólnie przygotowała ilustracje do japońskiego teatru Kamishibai, opartego na legendzie „Egle”. Prezentacja teatrzyku odbyła się na spotkaniu „Jestem Legendą”, z ważnymi osobistościami naszego miasta.

Punktem kulminacyjnym działań projektowych było przygotowanie i przedstawienie legendy „Egle” w międzynarodowej obsadzie. Młodzież polska i litewska, w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim, przedstawiła legendę na deskach teatru w Bartoszyckim Domu Kultury dla społeczności lokalnej.

Na zakończenie projektu odbyła się „Kolacja europejska”, podczas której młodzież samodzielnie przygotowała dania polskie i litewskie.

Przyjaźń pomiędzy uczniami szkół partnerskich trwa i chcemy ją kontynuować. Udział w wymianie młodzieży pokazał, że można przełamywać schematy w myśleniu, rozwijać zainteresowania kulturowe, doskonalić znajomość języka angielskiego i udowodnić, że przyjaźń między narodami jest wielką wartością. Do zobaczenia za rok!

Hanna Miecznik


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: JP

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5