Przedszkolaki z Galin pieką chleb

2018-10-19 08:02:57(ost. akt: 2018-10-19 08:06:15)

Autor zdjęcia: Marek Kirkuć

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba, ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników. Przedszkolaki z Galin obchodziły go uroczyście i... praktycznie.
Chleb od tysięcy lat jest jednym z podstawowych elementów naszej diety. Mimo tego, iż jego wygląd, właściwości i sposób pieczenia zmieniały się na przestrzeni wieków, nadal stanowi on ważną rolę obrzędową wielu kultur.

W ten przepiękny, jesienny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach mogły spróbować swoich sił w roli piekarzy.

Przedszkolaki obserwowały proces mycia pieca oraz wkładania i wyjmowania wypieków. Uwadze dzieci nie umknął również fakt wysokiej temperatury, do jakiej nagrzewa się piec. Należy podkreślić, że piec do pieczenia chleba powstał w Galinach dzięki środkom pozyskanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galin „Nasze Galiny”. Było to ogromną atrakcją dla wszystkich przedszkolaków.

Zanim dzieci przystąpiły do pracy, zapoznały się jednak z historią chleba, procesem jego powstawania oraz rodzajem dodatków stosowanych do jego wypieku. W taki właśnie sposób uczniowie mogli spróbować chleba z żurawiną, śliwką, pestkami dyni czy słonecznikiem. Że nie samym chlebem człowiek żyje, dzieci własnoręcznie robiły i ozdabiały pyszne, chrupiące bułeczki z makiem posmarowane masłem i dżemem z własnych domowych spiżarni.

Skradły one serce nawet najmłodszych przedszkolaków, które ze smakiem zajadały się wypiekami jeden za drugim.

Tym pysznym akcentem dzieci zakończyły Światowy Dzień Chleba, który na pewno zostanie w ich pamięci przez długi czas.

Jolanta Topczyłko


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: marko

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5