Uczniowie z "Elizki" uczestniczyli w letniej szkole językowej w Łucku na Ukrainie

2018-06-23 06:00:25(ost. akt: 2018-06-23 06:13:06)

Autor zdjęcia: archiwum ZSP nr 2 w Bartoszycach

Nauka języka obcego poprzez zabawę i obcowanie z rodzimymi użytkownikami języka była celem nadrzędnym letniej szkoły językowej, która odbyła się w dniach 6-13 czerwca 2018 roku w Łucku na Ukrainie.
Grupa uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Bartoszycach wraz z opiekunami przebywała w ostatnich dniach w Łucku na Ukrainie, biorąc udział w zajęciach letniej szkoły językowej zorganizowanej przez Gimnazjum nr 4 im. Modesta Lewickiego w Łucku, z którym ZSP nr 2 współpracuje od wielu lat.

Było to międzynarodowe spotkanie młodzieży z Ukrainy, Białorusi i Polski, podczas którego uczniowie doskonalili swoje kompetencje językowe, dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami w zakresie sposobów odnalezienia się we współczesnym świecie.

Uczestnicy letniej szkoły językowej brali udział w zajęciach języka angielskiego, niemieckiego, białoruskiego, polskiego oraz chińskiego. W atrakcyjnej formie, poprzez zabawę, sport, aktywne metody nauczania przyswajali sobie tajniki i specyfikę nauczanych języków obcych.

Współczesna rzeczywistość wymaga od młodego pokolenia kreatywności, ciągłego podnoszenia swoich kompetencji, pokonywania barier, w tym językowych, gotowości do prowadzenia dialogu międzykulturowego, otwartości na innego człowieka, umiejętności współpracy z przedstawicielami różnych narodowości. Letnia szkoła językowa sprzyjała kształtowaniu właśnie takich postaw.

Uczniowie brali czynny udział we wszystkich działaniach proponowanych przez organizatorów, a także, jako rodzimi użytkownicy języka polskiego, promowali Polskę, jej kulturę, tradycje, a także sam język polski.

W towarzystwie rówieśników z Białorusi i Ukrainy zwiedzali osobliwości Łucka w sposób tradycyjny – w świetle dziennym, a także nietypowo – późnym wieczorem, przy blasku pochodni. Ciekawą lekcją zmieniającej się historii i kultury Łucka i jego mieszkańców był z pewnością udział młodzieży w „Książęcym bankiecie” zorganizowanym przy Zamku Lubarta – największej atrakcji turystycznej miasta. Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyły się: „Piknik edukacyjny”, pełen ciekawostek z różnych dziedzin nauki, nietypowe zajęcia plastyczne, rekreacyjne gry sportowe.

Również nad jeziorem Świtaź, gdzie przebiegała druga część letniej szkoły językowej, młodzież w sposób lekki, łatwy i przyjemny poznawała historię, tradycje, kulturę oraz język prezentowanego kraju. Rozbrzmiewająca wszędzie muzyka, skoczne ukraińskie pieśni ludowe, współczesne rytmy dyskotekowe we wszystkich językach z pewnością utrwaliły zasłyszane na tradycyjnych zajęciach konstrukcje językowe.

Nieocenione znaczenie dla bliższego poznania zwyczajów oraz dnia codziennego mieszkańców Ukrainy miał pobyt młodzieży polskiej w rodzinach nowo poznanych kolegów i koleżanek z Łucka.

Po tygodniu pobytu na Ukrainie, uczestnicy wymiany, pełni wrażeń, zadowoleni, radośni, oszołomieni słońcem i niezapomnianą atmosferą jeziora Świtaź, zachwyceni otwartością i gościnnością mieszkańców Łucka, z niecierpliwością czekają na wizytę swoich rówieśników w Bartoszycach.

Wyjazd młodzieży na Ukrainę był możliwy dzięki wsparciu finansowemu Zarządu Powiatu Bartoszyckiego, Rady Rodziców oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły działającego przy ZSP nr 2 w Bartoszycach, którym serdecznie dziękujemy.

Danuta Groth, Mirosław Sawicki


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5