Uczniowie "Żeroma" w ramach wymiany młodzieżowej pojechali do Francji

2018-06-14 07:52:04(ost. akt: 2018-06-14 08:09:47)

Autor zdjęcia: archiwum LO im. Żeromskiego w Bartoszycach

Bretończyli byli najpierw w Bartoszycach. Teraz 18. uczniów LO im. Żeromskiego w Bartoszycach pojechało do Francji z rewizytą. Program pobytu, w ramach tej międzynarodowej wymiany młodzieżowej, był bardzo bogaty.
24 maja 18 uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Bartoszycach wyruszyło do Bretanii, aby ponownie spotkać swoich francuskich korespondentów.


Pierwszy przystanek został zaplanowany w Brukseli, gdzie zobaczyliśmy Parlamentarium, Katedrę św. Michała i św. Guduli, Pałac Królewski, Wielki Plac oraz Manneken Pis.

W sobotę 26 maja wieczorem dotarliśmy do Saint-Brieuc. Weekend spędziliśmy u rodzin francuskich, które przygotowały dla nas różne atrakcje.

Następnie od poniedziałku do piątku mieliśmy okazję odkrywać urokliwe zakątki Bretanii. Zwiedziliśmy średniowieczne opactwo św. Michała Archanioła na Mont Saint Michel, opactwo Beauport, Lannion, Stację Ligi Ochrony Ptaków. Popłynęliśmy statkiem na malowniczą wyspę Bréhat.

Zostaliśmy zaproszeni do Ratusza Saint Brieuc, gdzie zobaczyliśmy gabinet mera, salę ślubów i salę obrad Rady Miasta oraz wysłuchaliśmy koncertu tradycyjnej muzyki bretońskiej.

Spotkaliśmy się również z wiceprzewodniczącym Rady Departamentu panem Thibautem Guignardem, z którym rozmawialiśmy o departamencie Côtes d’Armor, Unii Europejskiej oraz zaangażowaniu w życie publiczne i politykę.

Znalazł się również czas na aktywny wypoczynek, czyli sporty wodne nad oceanem.

W sobotę 2 czerwca rano pożegnaliśmy naszych korespondentów i wyruszyliśmy w podróż powrotną. Po drodze zatrzymaliśmy się w Paryżu, gdzie musieliśmy odwiedzić najbardziej znane miejsca takie jak Luwr, Katedra Notre Dame, Bazylika Sacré Coeur, Łuk Triumfalny, Pola Elizejskie czy Pola Marsowe. Ostatnim punktem programu był wjazd na Wieżę Eiffla.

Wymiana szkolna z liceum francuskim okazała się niepowtarzalnym przeżyciem, wyjątkową przygodą, którą zawsze będziemy miło wspominać. Dzięki niej spotkaliśmy wielu wspaniałych ludzi, poznaliśmy z bliska zachodnią kulturę oraz rozwinęliśmy znajomość języków obcych.

Przekonaliśmy się, że podróże kształcą, a jest to nauka znacznie przyjemniejsza niż na lekcjach w szkole. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnej wycieczki!

Oczywiście wymiana nie odbyłaby się, gdyby nie nasi hojni sponsorzy - lokalne władze i przedsiębiorcy.

Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy postanowili wesprzeć naszą inicjatywę i uszczęśliwić grupę młodzieży z dwóch państw. To dobra inwestycja w naszą wspólną przyszłość.

Ewelina Story


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5