Jak być EKO? Działania proekologiczne w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Bezledach

2018-05-17 08:09:15 (ost. akt: 2018-05-17 08:14:06)

Autor zdjęcia: Zenona Baranowska

Uczniowie zbierają nakrętki, baterie, uroczyście obchodzą Dzień Ziemi, biorą udział w konkursach plastycznych i poetyckich, związanych z ochroną środowiska. Wszystko to w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bezledach
Tegoroczną działalność ekologiczną zainaugurowano zbieraniem zużytych baterii i plastikowych nakrętek. Uczniowie czynnie wzięli udział w „Zakręconej akcji”, dzięki której pomagają chorym potrzebującym dzieciom. Wiedząc, że zużyte baterie są szkodliwe dla środowiska zorganizowano całoroczną akcję zbierania tych niebezpiecznych odpadów.

Szkoła aktywnie włączyła się w obchody Światowego Dnia Ziemi, który w roku 2018 odbywały się pod hasłem „Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami” (A World without Plastic Pollution).

Zorganizowano dwa konkursy: na wiersz i plakat o tematyce ekologicznej. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców a wszystkie prace zostały wyeksponowane na korytarzu szkolnym.

Ponadto przeprowadzono, wśród uczniów klas IV – VI, ankietę „Czy Twój dom jest ekologiczny?” a wyniki omówiono na lekcjach przyrody i wywieszono na tablicy informacyjnej.

Oprócz tego zorganizowano akcję informacyjną dotyczącą segregacji odpadów wykorzystując materiały promocyjne otrzymane z Urzędu Gminy Bartoszyce: „Mini poradnik segregacji” i ulotkę zawierającą zasady segregacji odpadów.

Na zajęciach lekcyjnych, uczniowie klasy VI, obejrzeli prezentacje multimedialne dotyczące segregacji odpadów i sposobów dbania o środowisko naturalne, co podniosło ich świadomość na temat ochrony środowiska naturalnego.

Podsumowaniem był apel, w trakcie którego ogłoszono zwycięzców konkursów i wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy.

W konkursie na plakat: I miejsce zajęła Julia Pawlikowska, II miejsce - Zuzanna Boras i Wiktoria Złonkiewicz, III miejsce - Julia Tełeńko i Magdalena Kozłowska.
Natomiast najładniejszy wiersz napisała Zuzanna Zwierko, II miejsce zajęły uczennice klasy IV – Oliwia Bachar i Julia Pawlikowska.

Celem wszystkich działań było uświadomienie uczniom odpowiedzialności za środowisko, kształtowanie postaw proekologicznych i uwrażliwienie na ochronę i segregację odpadów oraz wyrobienie postaw i zachowań, które powinny stać się stylem życia.

E – eliminuj ilość opakowań
K – korzystaj z toreb wielokrotnego użytku
O – odzyskuj surowce wtórne

Zenona Baranowska
nauczyciel przyrody


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5