VI Przegląd Filmów Prawdziwych w Bartoszycach

2017-12-05 11:15:46(ost. akt: 2017-12-06 13:47:44)

Autor zdjęcia: Orgaizatorzy

W auli Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego, w dniach 12 — 14 grudnia odbywał sie będzie VI Przegląd Filmów Prawdziwych. To kolejny przegląd prezentujący filmy o tematyce patriotycznej i historycznej.
Bartoszyce stają się miastem filmowym. To tutaj już od 6 lat odbywają się przeglądy filmów o tematyce historycznej – pokazywane są filmy dokumentalne i fabularne. Aulę miejscowego LO zapełniają widzowie w ilości 150-200 osób. Obok filmów prezentowani są artyści z kręgu historycznego i patriotycznego. Organizuje się spotkania ze świadkami historii. Dotychczas na przeglądach zaprezentowano ponad 20 filmów. Na Przeglądzie Filmów Prawdziwych w dniach 12-14 grudnia 2017 r. wyemitowane zostaną filmy:

„Pamięć. Tajemnice lasów Piaśnicy” - 12 grudnia o g. 16.

Jest opowieścią o zbrodniach hitlerowskich na Pomorzu z czasów II wojny światowej, która rozgrywa się w trzech aktach. Akt pierwszy to rekonstrukcja tragicznych wydarzeń w pierwszych miesiącach niemieckiej okupacji na Pomorzu i w lasach Piaśnicy. Drugi to pełna tajemnic, niedomówień i manipulacji historia pamięci o piaśnickiej zbrodni w czasach komunizmu. Natomiast akt trzeci to zajmująca opowieść o tych, którzy mimo problemów i obojętności otoczenia starają się przywrócić tym wydarzeniom prawdziwy wymiar historyczny, a ofiarom oraz ich rodzinom pozwolić na godne uczczenie pamięci tych, którzy kiedyś zniknęli z ich życia, pozostawiając do dziś trwające cierpienie. Film jest nie tylko opowieścią historyczną, to uniwersalny moralitet o potrzebie wspierania pamięci narodowej i osobistej, na której współcześni Polacy budują swoją tożsamość i przyszłość.

„Lustro” - 12 grudnia ok. g. 17
Na XXXII Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów i Multimediów KSF Niepokalana 2017 zdobył I Nagrodę w kategorii Dokument Historyczny . Na festiwal zgłoszono 240 prac z całego świata. Film „Lustro” opowiada o Edwardzie Padkowskim, żołnierzu Narodowej Organizacji Wojskowej i AK, uciekinierze z Auschwitz i aresztu UB . Dokument „Lustro” to opowieść o bohaterstwie, ale też o wierności zasadom, niezmienności przekonań i wartości w zmieniającym się świecie. Edward Padkowski nigdy nie wyrzekł się ich dla kariery czy pieniędzy. Nie doszedł do majątku, ale ze spokojem mógł spojrzeć w lustro.

„Solidaruchy z Rakowieckiej” - 13 grudnia g. 16
Bohaterami filmu są działacze opozycji antykomunistycznej lat 70. i 80. w PRL, osadzeni w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie. O swoich przeżyciach opowiada 9 opozycjonistów m.in.: Czesław Bielecki, Zofia Romaszewska, Kornel Morawiecki, Romuald Szeremietiew, Andrzej Kołodziej. Ten film mówi dość dobrze młodemu pokoleniu, że mamy dystans do siebie – powiedział Czesław Bielecki – Uważamy, że nam się po prostu udało. Mamy poczucie, że warte to było ceny, którą zapłaciliśmy. Jesteśmy szczęśliwym pokoleniem, któremu nie pogruchotano kości – dodał jeden z bohaterów dokumentu. Pierwszy raz byłem aresztowany, jak miałem 20 lat. Szybko nabrałem umiejętności „siedzenia”. Pewnie dlatego mnie co pewien czas wsadzano, a ja już się tego tak strasznie nie bałem – dodał.

„Wyklęty” - 14 grudnia g. 16
Pierwowzorem dla twórców był Józef Franczak „Lalek” - ostatni z wyklętych.
Producentów filmu zastanawiało przede wszystkim, jak silną trzeba mieć psychikę, żeby postępować tak jak on. Jakim trzeba być, żeby tyle lat się ukrywać, mając świadomość, że cały czas jest się tropionym. Ukrywać się codziennie w innym miejscu, ze świadomością, że wszyscy przyjaciele nie żyją i jest się samym. Chować się w lesie bez najbliższych, bez ukochanej. I znosić to przez 20 lat. To jest niewyobrażalne! Reż. Konrad Łęcki - Należy pamiętać, że w podziemiu antykomunistycznym w szczytowym momencie walczyło kilkadziesiąt tysięcy osób. Zdarzały się więc różnorodne sytuacje, również błędy. Część z nich, tak jak w moim filmie, była efektem prowokacji bezpieki, podszywania się pod Wyklętych. Zdarzały się przypadki pacyfikacji wsi przez siły komunistów, za które odpowiedzialność spadała na Niezłomnych.

Witold Darski

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Źródło: Artykuł internauty

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5