Erasmus+. Bartoszycka legenda prezentowana we Francji.

2016-05-19 08:51:49(ost. akt: 2016-05-19 09:04:20)

Autor zdjęcia: archiwum LO im. Żeromskiego w Bartoszycach

Uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. St. Żeromskiego w Bartoszycach prezentowały we Francji legendę napisaną przez Teresę Bratek a wszystko to w formie japońskiej sztuki teatralnej. Był to element projektu Erasmus +.
W dniach 4 -14 maja sześć licealistek z "Żeroma” przeżyło niezwykłą przygodę europejską w ramach realizacji projektu Erasmus +. Wyprawa do Saint Brieuc we Francji była ostatnim etapem projektu realizowanego od jesieni 2014 roku.

W projekcie wzięły udział 4 placówki oświatowe rumuńskie, 3 szkoły francuskie i 3 licea polskie. Projekt został zainicjowany w październiku 2014 roku w Rumunii w czasie spotkania studyjnego nauczycieli szkół partnerskich i przedstawicieli stowarzyszeń francusko - rumuńskich i francusko - polskich.

W lipcu 2015 roku uczniowie mieli okazję rozwijać swoje umiejętności językowe na dwutygodniowym obozie z językiem francuskim w Olsztynie.

W październiku 2015 roku nauczyciele odbyli dwutygodniowy staż pedagogiczny we Francji. W ostatnim etapie wzięli udział uczniowie i nauczyciele wszystkich placówek partnerskich.

Zadaniem każdej ze szkół było zaprezentowanie w języku francuskim legendy za pomocą japońskiej gry teatralnej Kamishibai wspartej ilustracjami.

Bartoszyczanki pod okiem nauczycielki języka francuskiego Eweliny Story przygotowały legendę bartoszycką na podstawie legendy pani Teresy Bratek “Kasine trzewiczki”. Następnie licealistki opowiadały ją wielokrotnie przed różną publicznością - na placach targowych, w szkołach podstawowych, w liceach, w domu spokojnej starości, przed władzami departamentu oraz przedstawicielami Ambasady Polski i Rumunii we Francji.

W bardzo napiętym programie znalazł się również czas na turystykę. Największą atrakcją był z pewnością dwudniowy pobyt w Paryżu i zwiedzanie między innymi Luwru, Katedry Notre-Dame, Bazyliki Sacré Coeur, Centrum Georges Pompidou, dzielnicy Montmarte, Placu Pigalle, Moulin Rouge, Placu Zgody, Łuku Triumfalnego itp.

Nie mniej urokliwe były również spacery wzdłuż słynnego wybrzeża różowego granitu, zwiedzanie średniowiecznego miasteczka Dinan oraz Saint Brieuc, wyspy Mont Saint Michel, zbieranie muszelek na atlantyckich plażach, rejs statkiem po rzece Rance oraz zdobycie góry Bueren w belgijskiej miejscowości Liège.

9 maja obchodziliśmy święto Europy wspólnie ze młodymi Europejczykami skupionymi wokół innego projektu kulinarno-kulturalnego, którzy przygotowali dla nas kolację europejską. Serwowali nie tylko specjały kuchni francuskiej takie jak żabie udka, krewetki, małże, ślimaki, ale także kulinarne osobliwości swoich państw.

Realizacja projektu umożliwiła nam nie tylko odkrycie nowych miejsc, obcowanie z innymi kulturami, możliwość komunikowania się w językach francuskim i angielskim, ale również promowanie naszego kraju, miasta, kultury i tradycji.

Podsumowując projekt Jean Jacques Philip prezydent stowarzyszenia francusko-polskiego wyraził podziw dla młodzieży biorącej udział w projekcie, pochwalił ich ogromne zaangażowanie oraz zachęcał do budowania solidarnego społeczeństwa europejskiego.

ES


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do Norma #1997996 | 95.160.*.* 23 maj 2016 10:16

    Nieprawdę piszesz Norma. Owszem, w szkole jest kilkuset uczniów, ale tylko garstka z nich uczy się francuskiego. Do Francji pojechały osoby najlepiej komunikujące się właśnie w języku francuskim. Cóż, czasem po prostu warto się uczyć :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Norma? #1996739 | 88.156.*.* 20 maj 2016 15:29

    W szkole jest kilkuset uczniów, a załapać się może tylko kilka. Przypadkowe osoby? I don't think so. Zwykli uczniowie, bez pleców, jak zwykle dowiadują się po czasie... Dlaczego mnie to nie dziwi...

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5