Strażacki tydzień. Zadbajmy o kominy i wentylację mieszkań!
2015-12-07 08:51:32(ost. akt: 2015-12-07 09:20:17)
Strażacy z powiatu bartoszyckiego zmagają się ze skutkami złej eksploatacji przewodów kominowych i wentylacyjnych. W Bartoszycach doszło do zasłabnięcia kobiety podtrutej tlenkiem węgla. Płonęły sadze w nieoczyszczonych kominach. Strażacy ostrzegają, że przy niższych temperaturach zagrożenie może być większe.
W okresie od 30 listopada do 6 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 12 razy, z czego 7 krotnie podczas działań związanych z likwidacją miejscowych zagrożeń, 5 krotnie podczas działań gaśniczych. Ogółem w ubiegłym tygodniu w działaniach zaangażowanych było 67 strażaków.
Podejmowane działania w zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń związane były przede wszystkim z warunkami pogodowymi w postaci silnych i porywistych wiatrów.
Strażacy sprawdzali też, urządzeniami pomiarowymi jeden z budynków mieszkalnych w Bartoszycach na obecność tlenku węgla. Niestety wynik był pozytywny. Stężenie tlenku węgla było niebezpieczne dla zdrowia i życia. Lokatorka mieszkania zasłabła.
Powodem wystąpienia tlenku węgla było używanie gazowego podgrzewacza wody przy nie w pełni sprawnej instalacji wyciągowej.
Działania gaśnicze zdominowane zostały przez pożary sadzy w przewodach kominowych budynków mieszkalnych, doszło również do pożaru drewnianej sceny parkowej w Górowie Iławeckim.
Zdarzenia związane z eksploatacją przewodów dymowych, wentylacyjnych a także urządzeń grzewczych są statystycznie dość typowe dla tej pory roku. Pamiętajmy jednak, że panujące do tej pory warunki pogodowe, a w tym dodatnia temperatura, są bardzo korzystne i nie wymagają użytkowania pieców z pełną mocą.
Dopiero w przypadku spadku temperatur, kiedy zaczniemy ogrzewać nasze domostwa z większą temperaturą mogą zacząć się kłopoty. Szczególnie w tych budynkach, gdzie zaniedbaliśmy okresowe przeglądy przewodów i instalacji grzewczych.
Nieszczelny i nieoczyszczony przewód dymowy może prowadzić do nieszczęścia. Przez takie nieszczelności mogą wydostawać się produkty spalania (sadza), także iskry, które mogą spowodować pożar .
Najbardziej niebezpieczny jest czad, który może spowodować śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców. Czad (tlenek węgla) jest bezbarwny i bezzapachowy, jest więc tym groźniejszy - nie odbieramy żadnego sygnału o zagrożeniu.
st. kpt. Marek Wojczulanis
Czytaj e-wydanie
">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez