Światowy Dzień bez Tytoniu. Nie pal nielegalnych papierosów!

2015-06-09 10:53:36(ost. akt: 2015-06-09 13:52:39)

Autor zdjęcia: KWP

Przemycane papierosy są silnie toksyczne. W swoim składzie zawierają m.in: aceton, amoniak, kwas pruski czy arsen stosowany do produkcji trutki na szczury. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemilogiczna w Bartoszycach prowadzi akcję edukacyjną, uświadamiającą jak groźne może być palenie tytoniu pochodzącego z niewiadomego źródła.
„Stop nielegalnemu obrotowi wyrobami tytoniowymi”- to hasło tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego od 31 maja od 1988 roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stara się w tym dniu zwrócić uwagę ludzi na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu.

Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników, osoby palące często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uzależnienie od papierosów.

Wyniki największego badania poświęconego paleniu tytoniu w Polsce (GATS) pokazują, że skala palenia tytoniu w Polsce jest ciągle ogromna. Osoby obecnie palące tytoń stanowią 30% (9,8 miliona) dorosłej populacji, w tym 27% (8,7 miliona) to codzienni palacze tytoniu. Codziennie pali co trzeci mężczyzna i co piąta kobieta. Mimo wielu przestróg i kampanii antynikotynowych, wielu ludziom trudno wyrwać się z sideł nałogu - udało się rzucić palenie jedynie 22% mężczyzn i 11% kobiet. Polacy palą dużo (średnio 17 papierosów dziennie) i długo (średnio 23 lata), co piąty codziennie palący (2 mln) jest silnie uzależniony od nikotyny.

Palenie tytoniu należy do najważniejszych czynników zwiększających ryzyko nowotworów oraz chorób układu krążenia i układu oddechowego. W czasie uprawy liści tytoniu oraz produkcji papierosów dodaje się do nich wiele (szacuje się, że 400-600) dodatkowych substancji: nawożących i konserwujących, zmieniających właściwości nikotyny, poprawiających smak czy jakość produktu. W efekcie decydując się na zapalenie papierosa, osoba paląca wchłania wraz z dymem tytoniowym 4 tysiące substancji szkodliwych, z czego ponad 40 to substancje rakotwórcze!

Nikotyna negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, a także posiada silne właściwości psychoaktywne, które wywołują uzależnienie od tytoniu. Jeżeli dodamy do tego konsumpcję wyrobów gorszej jakości niewiadomego pochodzenia, zagrożenie staje się jeszcze większe.

Szacuje się, iż nielegalny rynek wyrobami tytoniowych stanowi w Europie 6-10%. Wyeliminowanie lub ograniczenie nielegalnego handlu będzie powodowało zmniejszenie liczby osób palących papierosy wątpliwej jakości, a co za tym idzie – zmniejszy liczbę zachorowań na choroby odtytoniowe oraz ograniczy liczbę zgonów.

Nielegalny obrót wyrobami tytoniowymi szkodzi także prozdrowotnym inicjatywom, ukierunkowanym na ograniczenie konsumpcji tytoniu (w szczególności wśród grup szczególnie podatnych, takich jak młodzież i osoby o niskich dochodach). Produkcja, handel i konsumpcja wyrobów tytoniowych jest regulowana przez polskie i unijne prawo, w celu ochrony zdrowia, a wyroby tytoniowe z nieoficjalnego źródła nie podlegają kontroli i mogą stanowić niebezpieczeństwo dla konsumenta.

Przemycane papierosy są silnie toksyczne, gdyż w swoim składzie zawierają m.in: aceton, amoniak, kwas pruski czy arsen stosowany do produkcji trutki na szczury.

W całej Europie istnieje problem handlu papierosami z nielegalnych źródeł. Polska ze względu na swoje położenie geograficzne jest nie tylko krajem docelowym i krajem pochodzenia nielegalnych wyrobów tytoniowych, ale również krajem tranzytowym dla produktów przeznaczonych na rynki zachodniej części Unii Europejskiej. Z badań GATS (2009-2010) wynika, iż w sumie 8,5% osób palących codziennie, pali papierosy pochodzące z nielegalnego źródła.

Dostępność i atrakcyjność cenowa wyrobów tytoniowych pochodzących z nielegalnych źródeł stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia społecznego, ale także dla budżetu państwa. Liczbę sprzedawanych w ramach szarej strefy papierosów szacuje się na ponad 8 mld sztuk w 2010 roku, co znacząco pomniejsza budżet, którego część przeznaczana jest na działania profilaktyczne, w tym badania prewencyjne skierowane do społeczeństwa.

W związku z niepokojącymi danymi epidemiologicznymi dotyczącymi nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi i chorób odtytoniowych, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podczas Światowego Dnia bez Tytoniu dąży do podniesienia świadomości dotyczącej szkodliwego wpływu wyrobów tytoniowych na zdrowie publiczne oraz ochrony przed przedwczesną śmiercią milionów ludzi na całym świecie.



Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mieszkaniec #1757500 | 79.188.*.* 18 cze 2015 18:09

  odezwali sie przemyciory hehe

  odpowiedz na ten komentarz

 2. czytelnik #1751137 | 79.187.*.* 10 cze 2015 08:35

  Takie pierdoły wypisuje instytucja państwowa. Polskie smaczne Ruskie bleee. ABSURD !!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. diabelski pasierb #1750694 | 89.229.*.* 9 cze 2015 17:02

  ruskie trujące?a polskie to co k...a zawierają witaminy i minerały?

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5