Strażacy przestrzegają.

2014-12-23 08:58:05(ost. akt: 2014-12-23 09:16:47)

Autor zdjęcia: Bartłomiej Chilmanowicz - KP PSP Bartoszyce

Świąteczne przygotowania to czas "ogólnego roztargnienia". Zajęci jesteśmy przygotowaniem posiłków. Nie zawsze pamietamy wówczas o własnym bezpieczeństwie i zasadach jakie powinny nam przyświecać podczas przedświątecznych i świątecznych podróży, zabaw i czynności domowych. Strażacy przypominają to o czym zawsze powinniśmy pamiętać.
Składając wszystkim internautom „Gońca Bartoszyckiego” w imieniu strażaków KP PSP Bartoszyce najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia chciałbym również zwrócić uwagę na zagrożenia, które są związane z czasem „ogólnego roztargnienia” podczas przedświątecznych przygotowań:

- Nie pozostawiajmy bez dozoru rozgrzanych urządzeń kuchennych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników i opiekaczy itp.

- Nie włączajmy nadmiernej ilości odbiorników elektrycznych (zwłaszcza grzewczych) przeciążenia instalacji elektrycznej, są częstymi przyczynami pożarów.

- Podczas przygotowywania posiłków z użyciem oleju spożywczego  szczególne zagrożenie występuje w momencie kiedy dojdzie do zapalenia się tego tłuszczu. Należy natychmiast odciąć dopływ gazu do kuchenki, a następnie stłumić ogień, odcinając dopływ tlenu, poprzez nakrycie naczynia pokrywą, kocem lub użyć gaśnicy typu F. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno gasić rozgrzanego oleju wodą.

- Zewnętrzne świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł czy krzewów może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.

- Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

- Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (min. 60 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem.

- Święta Bożego Narodzenia i Nowego Roku to czas, w którym masowo przemieszczamy się samochodami. Czas, gdy odwiedza się rodzinę i bliskich, ale przez to właśnie, na drogach ogromnie wzrasta nasilenie ruchu zwiększając jednocześnie poziom zagrożenia bezpieczeństwa jego uczestników.

- Pamiętajmy również o urządzeniach grzewczych i sprawnej wentylacji, gdyż cotygodniowa (rosnąca) statystyka z działań straży pożarnej na terenie naszego powiatu potwierdza, że nie wszyscy zdają sobie jeszcze sprawę z powagi zagrożeń jakie przez niefrasobliwość mogą nas dotknąć.

Jeszcze tylko kilka słów o zagrożeniach (pożarowych i urazowych jakie niesie za sobą noc sylwestrowa a szczególnie materiały pirotechniczne jakim są fajerwerki. Należy przestrzegać podstawowych zasad, które pozwolą uniknąć poważnych obrażeń i poparzeń oraz zagrożenia pożarowego:

- tylko osoby dorosłe mogą używać materiałów pirotechnicznych, ściśle stosując się do załączonych instrukcji,

- nie wolno ich używać w pomieszczeniach zamkniętych,

- nie wolno wypuszczać fajerwerków z okien i balkonów, gdyż mogą wpaść z powrotem do mieszkania lub mieszkania sąsiadów powodując pożar nie wolno wrzucać ani kierować fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie, gdyż mogą spowodować obrażenia ciała,

- nie wolno rzucać fajerwerków na samochody oraz w okolicach stacji paliw i zbiorników z płynami łatwopalnymi.

Należy również pamiętać o rozporządzeniu nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Zdarzyło się w ubiegłym tygodniu

W okresie od 15 do 22 grudnia strażacy powiatu bartoszyckiego interweniowali 14 razy z czego 6 krotnie podczas zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia, 7 krotnie podczas działań gaśniczych oraz jednokrotnie podczas alarmu fałszywego w dobrej wierze. Ogółem w działaniach brało udział 112 strażaków.

Działania gaśnicze związane były przede wszystkim z likwidacją pożarów sadzy w przewodach kominowych. Do tego typu zdarzeń strażacy wyjeżdżali aż 6 krotnie. 16. grudnia br. ok. godz. 14:19 w miejscowości Bąsze (gm. Bartoszyce) doszło do pożaru pojazdu dostawczego (patrz zdjęcie).

W zakresie likwidacji skutków miejscowych zagrożeń działania straży pożarnej powiatu podejmowane były w zakresie: udzielenia pomocy osobie z objawami zatrucia tlenkiem węgla - zdarzenie, które tylko dzięki przytomności domowników nie skończyło się tragicznie, pomocy policji, otwarcia mieszkania, usuwania poluzowanych elementów obróbki dachowej, a także działań spowodowanych wysypaniem zboża na drodze powiatowej 1394N na długości ok. 1500m.

Natomiast w ostatnią niedzielę doszło do poważnego zdarzenia w pobliżu Kandyt, gdzie w wyniku dachowania pojazdu osobowego dwie osoby z pięciu podróżujących zostały poszkodowane.

Ze względu na charakter oraz umiejscowienie zdarzenia do działań zostały zadysponowane jednostki z dwóch powiatów tj. bartoszyckiego i braniewskiego.

st. kpt. Marek Wojczulanis

Uwaga! Ostatnie w 2014 roku wydanie "Gońca Bartoszyckiego" ukazało się już we wtorek 23 grudnia!

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Klejna #1619506 | 178.42.*.* 29 gru 2014 13:35

    Nie mogę zrozumieć tego, że "gówniarze" puszczają fajerwerki. Kto im na to pozwala? Gdzie rodzice? A później wielkie tragedie. Drugą sprawą jest fakt, że w sklepach nie dbają o fajerwerki. Leżą połamane, a dzieciaki to kupują. Lepiej zamawiajcie lub kupujcie z pewnych miejsc, źródeł. Ja zamawiam od www.fajerwerkiopole.pl - zawsze przychodzą w pełni sprawne.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Mieszkaniec Kandyt #1616437 | 83.9.*.* 23 gru 2014 09:30

    Akcja podczas wypadku w okolicach Kandyt prowadzona wzorowo. Życzę Wam Spokojnych, Rodzinnych i Radosnych Świąt .

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5