Nowe centrum kultury pod Olsztynem

2024-12-22 19:00:00(ost. akt: 2024-12-20 15:21:21)
Otwarcie Powiatowego Atelier Kultury Synagoga w Barczewie

Otwarcie Powiatowego Atelier Kultury Synagoga w Barczewie

Autor zdjęcia: Powiat Olsztyński

W Barczewie oficjalnie uruchomiono Centrum Kultury Synagoga. To wyjątkowe miejsce. Dość powiedzieć, że murowany, dwukondygnacyjny budynek barczewskiej synagogi został wzniesiony w 1894 roku.
Barczewska synagoga została laureatem konkursu „Nasz Zabytek” organizowanego przez Fundację Most the Most. Nagrodą był milion złotych na jej rewitalizację. Na apel Fundacji Most the Most o zgłaszanie zabytków z Warmii i Mazur do konkursu „Nasz Zabytek” z entuzjazmem odpowiedzieli mieszkańcy regionu, biorąc udział w głosowaniu internetowym. Zgłosili dawną synagogę z Barczewa. Uznali, że budynek zasługuje na remont, na nowe oblicze.

— Synagoga wygrała wówczas pierwszy milion złotych. Jak wygrała pierwszy milion, to nie sposób było nie dać kolejnego miliona, żeby móc realizować to zadanie. Do całego szczęścia było potrzebnych 3 miliony 400 tysięcy złotych, dlatego kolejny milion 300 tysięcy pozyskaliśmy z zabytków z Polskiego Ładu — mówi starosta olsztyński Andrzej Abako.

Przypomnijmy, że od 2021 roku właścicielem synagogi jest samorząd Powiatu Olsztyńskiego, który zajął się odnowieniem obiektu. Docieplone zostały fundamenty, a w sali głównej zainstalowano podwieszany sufit. Ważnym elementem było założenie ogrzewania podłogowego, zainstalowanie pompy ciepła. Węzeł sanitarny dostosowany został do potrzeb osób z niepełnosprawnością i połączony z głównym budynkiem szklanym łącznikiem. To pierwszy etap prac. Drugi to "uczynienie obiektu całorocznego wykorzystania na rzecz kultury i turystyki". Ten również został zakończony, dlatego można było dokonać uroczystego otwarcia.

Wieczór uświetnił koncert Michał Aftyka Quintet.

— Jest to bardzo ważny dzień — podkreśla Krystyna Szter z Powiatowego Atelier Kultury Synagoga. — Mało kto wierzył, że to może się zdarzyć, że możemy tę synagogę doprowadzić do takiego stanu, jaki jest obecnie. Dla mnie to moment graniczący z cudem. Jednak można.

Murowany, dwukondygnacyjny budynek barczewskiej synagogi został wzniesiony w 1894 roku. Z tamtych czasów pozostała ozdobna fasada, drzwi zewnętrzne i wewnętrzne oraz duże, zaokrąglone okna. W budynku zachowała się dawna sala modlitwy dla mężczyzn, a na piętrze tzw. babiniec z drewnianą balustradą. W 1937 roku gmina żydowska sprzedała synagogę osobie prywatnej, dzięki czemu zapewne budynek przetrwał i nie został zniszczony przez Niemców podczas nocy kryształowej.

Po wojnie obiekt stał dłuższy czas nieużytkowany i niszczał. W latach 70. XX wieku przeprowadzono tam gruntowny remont i urządzono magazyn dla eksponatów Muzeum Mazurskiego w Olsztynie, a w latach 80. XX wieku umieszczono tam Centrum Tkactwa Warmii i Mazur.

— Głęboko wierzyłem, że jako powiat olsztyński poradzimy sobie, żeby zadbać o te miejsce i stworzyć tu nasze własne atelier kultury — powiedział Andrzej Abako.
gs