Kącik dla dzieci do nauki w domu. Kilka porad jak go urządzić

2014-09-03 11:43:56(ost. akt: 2014-09-03 11:55:47)
Rozpoczął się nowy rok szkolny a wraz z nim konieczność odrabiania lekcji i wykonywania tzw. prac domowych przez nasze dzieci-uczniów. Warto pamiętać, że kącik do nauki dla dziecka powinien być odpowiednio urządzony.
Przekroczenie progu szkoły przez ucznia, wiąże się ze spędzaniem wielu godzin w uczniowskiej ławce oraz przy biurku w domu. Dlatego rodzice powinni zadbać o stworzenie właściwych warunków do nauki w pokoju dziecka.

Oto kilka porad jak urządzić domowy kącik do nauki w taki sposób, aby uczeń pracował w nim w komforcie i bez narażania się na schorzenia, które mogą wystąpić w przyszłości.

Biurko należy postawić przy oknie, aby jak najwięcej naturalnego światła je doświetlało. Dodatkowo warto postawić na biurku lampkę, która jest niezbędna do odrabiania lekcji, zwłaszcza jesienno-zimowa porą.

Lampka powinna stać na biurku po przeciwnej stronie ręki, którą dziecko pisze. Na ilość światła naturalnego dostającego się przez okna ma wpływ stan czystości szyb oraz zasłanianie okien dużymi kwiatami doniczkowymi, czy gęstymi firanami.

Drugim ważnym czynnikiem mającym znaczenie przy tworzenie miejsca do nauki w domu ma dobór umeblowania – biurka i krzesła. Odpowiednio zestawione meble powinny pozwolić dziecku swobodnie siedzieć pod kątem prostym. Fotel należy wyregulować, dopasować do sylwetki dziecka, tak aby blat biurka nie uciskał ud, a ręce pod kątem prostym opierały się na biurku.

Wielkość powierzchni blatu, na której pracuje uczeń powinna pozwolić na komfortowe odrabianie lekcji i wykonywanie prac szkolnych. Przy biurku powinien w widocznym miejscu znajdować się plan lekcji, według którego uczeń codziennie będzie pakować tornister.

Wskazane jest, aby rodzic tę czynność wykonywał z dzieckiem, żeby nauczyć je zabierania do szkoły podręczników, zeszytów i przyborów potrzebnych do zajęć danego dnia.

Przyczyni się to do unikania noszenia zbędnych rzeczy, które mogą niepotrzebnie obciążać tornister. Zawartość teczki należy rozłożyć równomiernie oraz wyregulować szelki, aby postawa dziecka była naturalnie wyprostowana.

Rodzicu - warto zadbać o to, aby kącik do nauki stwarzał komfortowe warunki do odrabiania lekcji i uczenia się dziecka, które jest ciężka pracą przez niego wykonywaną.

Katarzyna Kowalik
PSSE Bartoszyce

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na bartoszyce.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym roku strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5