Powędrowali po marzenia, zawędrowali do Olsztyna

2024-06-29 11:30:00(ost. akt: 2024-06-29 09:21:48)

Autor zdjęcia: UM Olsztyna

Wszyscy jesteśmy równi i możemy spełniać swoje marzenia - to najważniejsze przesłanie inicjatywy projektu "28 marzeń". Jego uczestnicy dotarli do Olsztyna.
W poprzednich latach były wyprawy górskie oraz rowerowe. Tym razem młodzi podopieczni działdowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną wybrali się na pieszą wędrówkę na zachód.

Zakończona w piątek (28 czerwca) w Olsztynie edycja to piesza wyprawa. Uczestnicy wędrowali w 2023 i 2024 roku od Dusznicy k. Ogrodnik przy granicy polsko-litewskiej przez m.in. Suwałki, Giżycko do Olsztyna. To 300-kilometrowy odcinek Szlaku św. Jakuba.

— Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co robicie — powiedział prezydent Olsztyna, Robert Szewczyk. — Udowadniacie, że niemożliwe nie istnieje i wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszego nastawienia, chęci, determinacji. Gratuluję Wam realizacji kolejnego z tych niezwykłych marzeń.

Podczas pierwszej edycji w latach 2019-20 uczestnicy zdobyli Koronę Gór Polski - 28 najwyższych szczytów kraju. Drugie przedsięwzięcie realizowane w 2021 i 2022 roku dotyczyło przejechania rowerem 550 km między Świnoujściem a Krynicą Morską.

— Pozytywne działanie na rzecz drugiego człowieka, w tym tego, który najbardziej tego potrzebuje, jest możliwe — mówi pomysłodawca projektu, Roman Jankowski z PSONI w Działdowie. — Każdy, bez względu na pochodzenie, sprawność, posiadane umiejętności ma szansę realizować własne marzenia, pokonywać ograniczenia i lęki. Ten projekt uzmysłowił nam, że osoby niepełnosprawne mogą, chcą i potrafią istnieć na równi ze światem ludzi zdrowych.

W III edycji projektu "28 marzeń" wzięło udział 18 osób. Trasę przeszło 12 podopiecznych stowarzyszenia, którym towarzyszyło sześciu opiekunów. W wyprawie wzięło udział siedmioro debiutantów, ale byli też tacy, który nie opuścili żadnej z odsłon tego przedsięwzięcia.