Studiować można też w Bartoszycach

2014-05-06 19:13:07(ost. akt: 2014-05-06 19:36:27)
Dr Andrzej Zduniak, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa

Dr Andrzej Zduniak, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa

Autor zdjęcia: Archiwum

— W kontekście mnożących się konfliktów, również na arenie międzynarodowej, kształcenie fachowców w dziedzinie bezpieczeństwa zdaje się być wyzwaniem, któremu z należytą starannością chcielibyśmy sprostać — mówi dr Andrzej Zduniak, rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa, która od października będzie miała w Bartoszycach swój wydział.
— Na początek poproszę o kilka słów o Wyższej Szkole Bezpieczeństwa. Co to za uczelnia i w jakim celu powstała?

— Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa to uczelnia specjalistyczna, która posiada wyraźnie określony profil kształcenia, zapisany wprost w nazwie, związany z pojęciem szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Istota tego słowa funkcjonuje między innymi pod nazwą wiodącego kierunku i powiązanych z nim specjalności. Władze uczelni oraz fachowcy, tworzący jej "fundamenty", już ponad 10 lat temu zdawali sobie sprawę z potencjału kierunku, który dziś tak chętnie jest wybierany przez kandydatów na studia. W kontekście mnożących się konfliktów, również na arenie międzynarodowej, kształcenie fachowców w dziedzinie bezpieczeństwa zdaje się być wyzwaniem, któremu z należytą starannością chcielibyśmy sprostać.

— Skąd pomysł na organizację wydziału WSB w Bartoszycach?

— Bartoszyce to nieprzypadkowo wybrana lokalizacja, w której chcemy kształcić kadry specjalistów, głównie w obszarze bezpieczeństwa. Przede wszystkim spełniamy życzenie lokalnych władz i samych mieszkańców tego regionu, którzy od dłuższego czasu czynią starania o własną "akademię", bliższą im geograficznie, niż inne, bardzo nieliczne, uczelnie w województwie warmińsko-mazurskim. Jeśli spojrzymy na mapę uczelni wyższych w Polsce, to obszar o jakim mówimy jest niemal "pustkowiem". Ponadto lokalizacja wydziału, jak i wybór kierunków kształcenia ma swoje uzasadnienie w historii tego miasta i miejscach, w których zatrudnienie mogą zdobyć osoby wykwalifikowane z zakresu zagadnień powiązanych z wieloaspektowym pojęciem bezpieczeństwa.

— W jakich kierunkach będzie można kształcić się w Bartoszycach?

— Na początek na Wydziale Nauk Społecznych w Bartoszycach będzie można zdobyć dyplom na bezpieczeństwie narodowym oraz pedagogice.
— Dlaczego warto wybrać studia w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa?
— To studia z przyszłością. Bezpieczna przyszłość, chociażby na rynku pracy, to jeden z atutów, którym uczelnia przyciąga kandydatów. Fenomen tego sukcesu leży w prężnych działaniach zespołu "mnożącego" kontakty z partnerami, którzy to otwierają drzwi do kariery jeszcze na etapie statusu studenta. Wakacyjna praca w służbach mundurowych za wynagrodzeniem, możliwość praktyk w lokalnych mediach, staż w agencjach detektywistycznych to tylko niektóre z możliwości, które uczelnia oferuje swoim podopiecznym.

Po drugie, studenci mają tu bezpieczne finanse i godne uznania stypendia. U nas czesne jest stałe, niezmienne przez cały okres studiów. Ponadto uczelnia może się pochwalić bardzo korzystną "taryfą stypendialną", w ramach której studenci nie tylko są w stanie opłacić swoje czesne, mogą nawet zarobić na studiach.
Po trzecie, możemy się pochwalić wyspecjalizowaną kadrą. Zajęcia teoretyczne prowadzone są przez znakomitych praktyków i ludzi z branży, bogatych stażem wojskowych, przedstawicieli policji, straży pożarnej i służb ochrony, wywiadu i kontrwywiadu, którzy nie tylko odnoszą się do mądrych podręczników akademickich, ale przede wszystkim dzielą się swoimi doświadczeniami i pasją.

Po czwarte, idziemy z duchem czasu. Uczelnia wciąż się rozwija otwierając nowe kierunki studiów. Bezpieczeństwo zdrowotne to absolutna nowość, którą uczelnia uruchomiła w Poznaniu jako pierwsza w Polsce, odnotowując żywe zainteresowanie kierunkiem. Psychologia, funkcjonująca pod szyldem gdańskiego wydziału, od 2014 r. uruchamia nabór. W obrębie istniejących już kierunków powstają nowe specjalności, projektowane pod kątem sugestii samych studentów i badań potrzeb rynku pracy.
Po piąte, zajęcia terenowe i obozy survivalowe to coś, co nas wyróżnia. Nauka to nie tylko wykłady, notatki i obszerne lektury. Nasi studenci w ramach wybranych przedmiotów mobilizowani są do aktywnego działania podczas zajęć terenowych, które cieszą się pozytywną recenzją samych studentów, mających okazję dotlenić swoje szare komórki, zaistnieć w mediach i wykształcić ukryte talenty z pogranicza marketingu i public relations. Po intelektualnych zmaganiach studenci WSB integrują się w trakcie obozów sportowych, projektowanych na kształt survivalowej przygody. Przecież studia to niezapomniany czas, w którym poza nauką, trzeba wykuć radosne wspomnienia młodzieńczych lat.

— Czy Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa da absolwentom bezpieczeństwo zatrudnienia?

— Wielu naszych studentów to osoby pracujące już w służbach realizujących zadania z zakresu bezpieczeństwa. Studia u nas dają im możliwość rozwoju, a co za tym idzie, wspinania się po szczeblach awansu. Tym, którzy trafiają pod nasze skrzydła jako osoby wchodzące dopiero na rynek pracy, uczelnia pomaga stawiać pierwsze kroki, często w jednostkach związanych z mundurem, czy instytucjach i urzędach administracji publicznej. Uczelnia, poprzez rozwiniętą sieć relacji partnerskich z biznesem czy służbami mundurowymi, proponuje atrakcyjne staże, praktyki, w tym i zagraniczne, które budują relacje studenta z potencjalnym pracodawcą.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.plKomentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Specjalista ds. rekrutacji Wyższej Szkoły Bez #1846742 | 77.65.*.* 30 paź 2015 17:28

  Rekrutacja w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa została przedłużona do 31 października br. Na zainteresowanych czekają ostatnie miejsca w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz w wydziałach w Gdańsku, Gliwicach, Bartoszycach i Giżycku. W OFERCIE EDUKACYJNEJ KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE! Do wyboru na studiach I stopnia są kierunki: Bezpieczeństwo narodowe Bezpieczeństwo wewnętrzne Bezpieczeństwo zdrowotne Pedagogika Psychologia Zarządzanie Studia II stopnia prowadzone są na kierunkach Bezpieczeństwo narodowe i Bezpieczeństwo wewnętrzne.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. melton #1736043 | 62.21.*.* 17 maj 2015 12:06

  jak wrażenia z tej szkoły? bo się zastanwawiam czy nie iść po maturze

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. klepacz #1710430 | 150.254.*.* 11 kwi 2015 18:53

   mi się podoba, że mają powtórke z matmy przed maturą w formie kursy

   odpowiedz na ten komentarz

  2. crown #1619204 | 62.21.*.* 28 gru 2014 23:06

   Słyszałem, że w tej szkole jest mozliwość rozpoczęcia studiów zimą, brzmi fajnie, czy ktoś może to jakoś rozwinąć?

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Kasta9 #1521581 | 77.65.*.* 26 paź 2014 13:36

   Zacząłem studia i jak na razie ok, organizacyjnie zero problemów zobaczymy co będzie po studiach:)

   odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (13)
  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5