Dwa wypadki spowodowane przez pijanych kierowców

2024-05-20 11:52:24(ost. akt: 2024-05-20 11:59:27)

Autor zdjęcia: kpp

W weekend doszło do dwóch groźnych zdarzeń drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Rekordzista miał 3 promile.
W piątek, 17 maja po godz. 21:00 policjanci zostali skierowani do wypadku na trasie Bisztynek – Sątopy. Dachował tam VW, za którego kierownicą siedział 39-letni mężczyzna. Badanie alkomatem wykazało 3 promile alkoholu w jego organizmie. Wraz z nim autem podróżowały dwie osoby. Dodatkowo okazało się, że kierujący mieszkaniec Gminy Kolno ma dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi za wcześniejszą jazdę po pijanemu. 39-latek z urazem nogi trafił do szpitala. Na szczęście pozostałym pasażerom nic poważnego się nie stało.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w sobotę, 18 maja w okolicy miejscowości Prosity. 34-letni kierowca stracił panowanie nad pojazdem co skończyło się dachowaniem. Po wypadku sprawca uciekł do pobliskiego lasu. Policjanci zatrzymali go w domu. Badanie alkomatem wskazało, że miał w organizmie ponad 0,8 promila alkoholu. Mężczyzna trafił do policyjnej celi. Dodatkowo pobrano mu krew do badań w laboratorium kryminalistycznym.

39-latka czeka odpowiedzialność za dwa przestępstwa, tj. za kierowanie po pijanemu i złamanie sądowego zakazu. Grozi mu do 5 lat za kratami. 34-latkowi za kierowanie po alkoholu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Kodeks karny pijanym za kierownicą przewiduje też obowiązkowe świadczenie w kwocie nie mniejszej niż 5 tys. zł na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz zakaz kierowania.

kpp/tom


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5