Rozpoczął się sezon na niewybuchy

2024-05-14 10:51:32(ost. akt: 2024-05-14 11:02:49)

Autor zdjęcia: kpp

Wiosną najczęściej dochodzi do znalezienia niebezpiecznych pozostałości minionej wojny. Tylko w minionym tygodniu natrafiono na granat i pocisk moździerzowy.
Choć wojna dawno się skończyła, wciąż dochodzi do wykopania jej śmiertelnych pozostałości. Wojskowe materiały wybuchowe są odporne na warunki atmosferyczne i nawet pomimo korozji i upływu lat stanowią realne zagrożenie. Do znalezienia niewybuchów dochodzi najczęściej podczas prac ziemnych, tak jak miało to miejsce w minionym tygodniu.

W czwartek, 9 maja do bartoszyckiej komendy policji wpłynęła informacja o odnalezieniu niewybuchu w lesie w okolicy Paustrów. Policjanci zabezpieczyli teren i wysłali pirotechnika do zbadania znaleziska. Zidentyfikowano je jako granat moździerzowy.

Druga sytuacja miała miejsce w sobotę, 11 maja. Tym razem w Romankowie. Podczas prac ziemnych znaleziono niewielki granat. Niebezpieczne znaleziska podjęli saperzy z braniewskiej jednostki wojskowej. Zostały one zabrane przez specjalny samochód patrolu saperskiego i zostaną kontrolnie zdetonowane na poligonie.

Przypominamy!
W przypadku znalezienia niewybuchu należy natychmiast powiadomić policję. W żadnym wypadku nie należy dotykać i przenosić tych przedmiotów. W miarę możliwości należy oznaczyć miejsce, w którym znajdują się niewybuchy, aby nie dopuścić, by inne osoby naraziły się na niebezpieczeństwo.

kpp/tom2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5