13-latek wjechał wprost pod koła samochodu

2024-04-15 14:22:36(ost. akt: 2024-04-15 14:39:58)

Autor zdjęcia: kpp

Do niebezpiecznego wypadku doszło na ul. Bohaterów Warszawy w Bartoszycach. Nastoletni rowerzysta nie zachował ostrożności i wjechał przed jadący samochód. Kierowca nie miał szans wyhamować.
Zdarzenie miało miejsce w sobotę, 13 kwietnia około godz. 20:30 na ul. Boh. Warszawy. Jak ustalono, 13-letni rowerzysta wjechał za przejściem dla pieszych pod koła jadącego prawidłowo samochodu osobowego. 20-letni kierujący mitsubishi hamował, ale nie miał szans uniknąć zderzenia. Chłopiec wpadł na maskę i upadł na ulicę. Tylko dzięki niedużej prędkości i natychmiastowo rozpoczętym hamowaniu nie doszło do tragedii. Nastolatek był przytomny i został zabrany karetką pogotowia do szpitala w Bartoszycach. Miał dużo szczęścia i nie odniósł poważnych obrażeń. 20-letni kierowca osobówki był trzeźwy. 13-latek posiada kartę rowerową.

Z uwagi na wiek chłopca biorącego udział w tym zdarzeniu, materiały tej sprawy zostaną przesłane do Sądu Rodzinnego i Nieletnich. Tam zostanie podjęta decyzja co do ewentualnej odpowiedzialności chłopca za to zderzenie.

Policja przypomina!

Każdy rowerzysta musi znać przepisy ruchu drogowego, aby wiedzieć jak musi zachowywać się na drodze. Wykroczenie, które najczęściej popełniają cykliści to jazda rowerem po chodniku przeznaczonym dla pieszych i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Nierzadkim widokiem są rowerzyści jadący obok siebie, czy też rowerzyści niekorzystający z istniejącej ścieżki rowerowej, która biegnie wzdłuż ulicy, którą się poruszają. Warto znać przepisy.

Rowerzysta jest obowiązany:

- korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
- zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.

Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy – jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).

Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.

Rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

- opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Z dzieckiem na rowerze:

- dzieci poniżej 10. roku życia mogą poruszać się na rowerze jedynie pod opieką osoby dorosłej,
- dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę. Dozwolone jest przewożenie dziecka w przyczepie rowerowej,
- przewozić dziecko na rowerze lub w przyczepie rowerowej może tylko osoba, która ukończyła 17 lat.

Rowerzysta a przejście dla pieszych:

- zbliżając się do przejścia dla pieszych, rowerzysta jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Podobnie jak inni kierujący, rowerzysta ma zakaz:

- wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany, omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Rowerzysta obowiązany jest przestrzegać następujących zakazów:

- jazdy po jezdni obok innego uczestnika ruchu, (dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego),
- czepiania się pojazdów,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy oraz nóg na pedałach,
- kierowania rowerem w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
- korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub

Przepisy dotyczące ruchu rowerów nie nakładają obowiązku korzystania z kasków ochronnych i elementów odblaskowych. Należy jednak wziąć pod uwagę, że kask chroni głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Z kolei kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5