Oszuści nie odpuszczają. Kolejne ataki w Bartoszycach

2024-04-15 10:38:27(ost. akt: 2024-04-15 10:48:54)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Właściwa reakcja w ostatniej chwili uchroniła 32-latka przed stratą 8 tys. zł. 34-latka przelała "koleżance" 800 zł, ale okazało się, że ta wcale nie prosiła o pieniądze.
W czwartek, 11 kwietnia policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bartoszycach przyjęli dwa zawiadomienia o oszustwach. Jedno z nich miało klasyczny przebieg. Była to prośba o BLIK-a, na którą natychmiast zareagowała osoba poproszona o jego wygenerowanie. Podała kod i straciła 800 zł. 34-latka nie zadzwoniła do koleżanki i nie upewniła się, czy na pewno to ona prosi o pomoc. Okazało się, że oszust włamał się na konto społecznościowe jej znajomej i rozesłał wiadomości z prośbą o kod BLIK powiązanym z kontem komunikatorem.

Drugie oszustwo miało dość wyszukany przebieg. 32-latek zanim odebrał telefon od oszusta był w banku z prośbą o odblokowanie aplikacji. Dowiedział się wówczas, że zablokowano ją z uwagi na nieudane próby logowania. Po pewnym czasie mężczyzna odebrał telefon, a rozmówca przedstawił się jako pracownik banku. Powiedział, że pieniądze 32-latka są zagrożone i należy je przelać na bezpieczne konto techniczne. Polecił wygenerowanie dwóch kodów BLIK i zlecił przelewy, a gdy poprosił o trzeci, 32-latek zorientował się, że to oszustwo. Wrócił do placówki swojego banku i tam dowiedział się, że nie mają procedury przenoszenia środków na konta techniczne. Pracownica banku zdołała zablokować zlecone przelewy, a mężczyzna odzyskał 8000 zł.

Policja apeluje!

Jeśli otrzymasz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Sprawdź najpierw, czy osoba, która napisała rzeczywiście potrzebuje finansowej pomocy. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o kod BLIK - zadzwoń do niej, (ale nie za pośrednictwem aplikacji) tylko tradycyjnie i potwierdź jej prośbę. Jeden telefon pozwoli na uniknięcie utraty pieniędzy.

Nie wierz we wszystko, co usłyszysz w słuchawce telefonu zwłaszcza, gdy rozmowa dotyczy pieniędzy. W sprawach finansowych kieruj się ograniczonym zaufaniem, wykaż się czujnością i nie daj się oszukać.

kpp/tom

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5