Policjanci codziennie spotykają się z dziećmi i młodzieżą

2024-01-19 09:51:01(ost. akt: 2024-01-19 09:53:15)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii to priorytet policjantów. Zagrożeń, z którymi mogą zatknąć się odpoczywający uczniowie jest wiele i nie sposób ich wymienić. Policjanci z całego powiatu, głównie dzielnicowi obecnie dużo czasu spędzają na rozmowach z dziećmi i młodzieżą. Mówiąc o tym jak unikać niebezpieczeństw, tych realnych i tych wirtualnych, które są nierozłącznym elementem surfowania w Internecie.
Policjanci z powiatu bartoszyckiego, obecnie spędzają dużo czasu na rozmowach o bezpieczeństwie w czasie nadchodzących ferii. O tym, że warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego placówki edukacyjne bardzo chętnie goszczą policjantów, a dzięki temu funkcjonariusze, ze swoim przekazem, mogą dotrzeć do dużego grona odbiorców.

Policjanci mówią m.in. jak unikać zagrożeń wynikających z nieodpowiedzialnej zabawy na śniegu i lodzie. Przestrzegają przed wchodzeniem na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach, bo to zawsze jest niebezpieczne.

Przekonują dzieci, że bezpiecznym miejscem do ślizgania na lodzie jest tylko specjalnie do tego celu przygotowane lodowisko. Policjanci przypominają, że nie można rzucać śnieżkami w jadące samochody, bo może to doprowadzić do wypadku. Przestrzegają przed zjeżdżaniem sankami ze zbocza wprost na ulicę i podczepianie sanek do samochodów, co stanowi poważne zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia.

W czasie ferii, dzieci z pewnością będą więcej czasu spędzać w domu korzystając z Internetu. Policjanci ostrzegają przed nawiązywaniem ryzykownych znajomości w sieci, przekazywaniem swoich danych osobowych, czy zdjęć ze swoim wizerunkiem.

Starsi uczniowie dowiadują się o odpowiedzialności karnej za nieodpowiednie zachowanie oraz o tym, jakie zachowanie jest przejawem demoralizacji. Policjanci przestrzegają młodzież przed zażywaniem narkotyków i innych niedozwolonych substancji.

Na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, policjanci zawsze przypominali o zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mówią m. in. tym jak ważne jest podróżowanie w zapiętych pasach bezpieczeństwa i korzystanie z przejść dla pieszych oraz noszenie odblasków.

Policjanci przypominają tym młodszym ale i starszym dzieciom, że zawsze powinny słuchać rodziców oraz opiekunów i dbać o to, co mają najcenniejsze, czyli własne zdrowie i życie.

Należy pamiętać, że to rodzice i opiekunowie dzieci w głównej mierze odpowiadają za ich bezpieczeństwo. To, czego dzieci nauczą się w szkole na spotkaniu z policjantami warto utrwalić w domu, wówczas z pewnością czas wypoczynku minie bezpiecznie, a tym samym przyjemnie.
Źródło: KPP

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5