Komputery, zumba i... kapsle wśród seniorów
2016-12-28 10:50:12(ost. akt: 2016-12-28 10:53:07)
Przed świętami w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Barczewie odbyło się podsumowanie projektu „Działamy międzypokoleniowo-artystycznie, kulinarnie i rekreacyjnie-ruchowo”. Spotkanie zorganizował Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz SSK „Pojezierze”, oddziały w Barczewie. Przybyli studenci UTW i zaproszeni goście.
Uniwersytet Trzeciego Wieku w Barczewie, działający w strukturach Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego SSK „Pojezierze” w Olsztynie, powstał 1 kwietnia 2015 roku z inicjatywy Anny Rok, kierownika miejskiej biblioteki publicznej, która została zarazem jego prezesem oraz Krystyny Szter, prezesa barczewskiego SSK „Pojezierze”.
Zajęcia na UTW to nie tylko wykłady, ale również praktyczne, jak zajęcia komputerowe, nauka języka niemieckiego, gra w szachy, zajęcia z zumby, spotkania okolicznościowe z okazji świąt przy ciastkach i kawie. Seniorzy brali też udział w grze miejskiej. W UTW odbyły się tym roku takie wykłady, jak „Twój sąsiad-nietoperz”, „Jak sobie radzić z samotnością” (prowadzone przez wykładowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego) oraz wiele innych. Wykłady odbywają się w Skarbcu Kultury Europejskiej i Galerii Sztuki Synagoga a zajęcia praktyczne w Centrum Kulturalno-Bibliotecznym.
- Byłem oczarowany klimatem, jaki panuje wśród tutejszych studentów i chęcią zdobywania przez nich wiedzy – mówi prof. Zbigniew Endler z UWM, który przyjechał z wykładem m. in. o wpływie globalnych zmian klimatycznych na zdrowie człowieka, a podobnie jak inni wykładowcy, wystąpił tu nieodpłatnie. – Jeżeli zostanę znowu zaproszony, przyjadę na pewno. Tematów jest wiele.
W ramach projektu „Działamy międzypokoleniowo-artystycznie, kulinarnie i rekreacyjnie-ruchowo”, którego podsumowanie odbyło się przed świętami, odbywały się między innymi zajęcia plastyczne, z gimnastyki rekreacyjnej, gastronomii. Zajęciami, które zainteresowały seniorów, było przypomnienie gier naszej młodości, jak w kapsle, (między innymi w świetlicy we Wrocikowie z udziałem starszych i młodzieży), w kości, chińczyka, prowadzone przez ich miłośnika i propagatora Piotra Smola z Olsztyna, członka drużyny mistrza Polski w grze w kapsle. Seniorzy bardzo żałowali, że projekt się skończył.
Władysław Katarzyński
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Wartemborczyk #2144852 | 81.190.*.* 28 gru 2016 19:46
Takie rzeczy w Wartemborku!
Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz