Ekstradycja z Islandii. Mieszkaniec Barczewa przyleciał do Polski w eskorcie policji

2015-12-01 19:31:14 (ost. akt: 2015-12-01 17:38:50)
Sławomir W. przyleciał do Polski w sobotę w eskorcie polskich policjantów. 26-latek z Barczewa był poszukiwany na podstawie trzech listów gończych wydanych przez olsztyński sąd za kradzieże, włamania i jazdę w stanie nietrzeźwości.
Współpraca policjantów z Komisariatu Policji w Barczewie z policją islandzką doprowadziła do zatrzymania i ekstradycji do Polski 26-letniego Sławomira W. Mężczyzna był poszukiwany na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i trzech listów gończych za kradzieże, włamania i jazdę w stanie nietrzeźwości. Do poszukiwań mężczyzny wykorzystano również System Informacyjny Schengen (SIS).

Sławomir W. został skazany na 2 lata pozbawienia wolności. Gdy w wyznaczonym terminie nie zgłosił się do zakładu karnego, policjanci z Komisariatu Policji w Barczewie rozpoczęli jego poszukiwania. Rozmawiali z rodziną i sąsiadami.

Wszystko wskazywało na to, że Sławomir W. wyjechał z kraju, prawdopodobnie na zachód Europy. Do namierzenia mężczyzny policjanci wykorzystali SIS, a gdy okazało się, że w Islandii był zatrzymany za kradzież, zwrócili się do sądu o ekstradycję.

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Dzięki współpracy polskiej i islandzkiej policji 26-letni Sławomir W. został zatrzymany na wyspie i przewieziony do Polski, gdzie zgodnie z decyzją sądu trafił do wiezienia.

***
SIS jest instrumentem walki z przestępczości zorganizowaną oraz nielegalną migracją. Dane w nim zawarte wykorzystywane są podczas kontroli policyjnej, granicznej, celnej oaz przy wydawaniu wiz i zezwoleń na pobyt w stosunku do obywateli krajów trzecich. Dzięki temu systemowi polskie organa ścigania i wymiar sprawiedliwości mają stały dostęp do informacji o naszych obywatelach zatrzymywanych w krajach UE, co zwiększa szanse na sprowadzenie tych, którzy uciekli za granicę by uniknąć odpowiedzialności.

Źródło: KWP w Olsztynie

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szokkkk #2355237 | 46.182.*.* 20 paź 2017 15:31

  Inteligencja na bakier. Ludzie wklejający takie komentarze są nad zwyczaj cofnieci w rozwoju . Gdyby człowiek był karany w danym kraju to zapewne miał by zakaz wstępu . Pozdrowienia z wyspy a wam życzę rozwoju i dobrobytu w Barczewie :D Nieważne jak upada ważne jak się ponosisz . Co do więzienia to warto uważac bo można trafic za drobny wypadek na pasach ( znam takie przypadki ) a wspominając o Barczewie co drugi siedzi pod sklepem pijany i co drugi kradnie wiec człowiek który zaczyna pisać ten komentarz niech się zastanowi dwa razy czy ma dość inteligencji aby się wyslowic. Tak jak na początku . Karma wraca . Pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Precz z policja #1881011 | 14 gru 2015 12:04

  Wy chorzy umyslowo ludzie ciekawe czy jakby ktos z waszej rodziny kurwsko trafil do kryminalu komentowalibyscie to haha pojebany narod nikomu sie tego nie zyczy pajace

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Staszek i łoola #1872717 | 188.146.*.* 3 gru 2015 18:45

   Mamy nadzieję że trochę sobie posiedzieć lajdak za takie przewinienia i że za ukrywanie mu dołożą i że islandzkie organy już nie wpuszcza do raju w którym się ukrywał

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. POZIOM #1872680 | 217.99.*.* 3 gru 2015 18:02

    Kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie,karze ograniczenia wolności,albo pozbawienia wolności do roku. art 216&2Kk Zastanawia mnie również dlaczego takie komentaże jeszcze nie zostały usunięte.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

   2. Islandor #1872609 | 217.99.*.* 3 gru 2015 16:45

    W islandi nie był zatrzymany za źadną kradzież, wiem islandia jest mała to nasz bogaty kraj sciaga ludzi za zreszta juz za uregulowane sprawy .Porażka

    odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (24)
   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5