Zapomniana droga do zamknięcia

2018-09-03 11:00:00 (ost. akt: 2018-09-03 18:50:41)
Taką drogą muszą poruszać się mieszkańcy m.in. Skandawy, Modgarb i Krymławek

Taką drogą muszą poruszać się mieszkańcy m.in. Skandawy, Modgarb i Krymławek

Autor zdjęcia: czytelnik

Samorządy realizują drogowe inwestycje. Jednak są to krople w morzu potrzeb i rzeczywistego stanu dróg. W powiecie kętrzyńskim również nie brakuje odcinków wymagających pilnych remontów. Sami mieszkańcy walczą o poprawę sytuacji
Do naszej redakcji zwrócił się Czytelnik, mieszkaniec powiatu kętrzyńskiego. Ze względów rodzinnych bardzo często porusza się jedną z dróg powiatowych w gminie Barciany. Jednak, jak sam twierdzi, władze chyba o tej drodze zapomniały. "Chciałbym zwrócić Waszą uwagę i prosić o nagłośnienie sprawy dotyczącej stanu nawierzchni jednej z będących w utrzymaniu powiatu kętrzyńskiego dróg, a mianowicie drogi powiatowej nr 1703N Skandawa - Krymławki na 3 kilometrowym odcinku od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 590 do miejscowości Modgarby. Sytuacja rodzinna zmusza mnie do poruszania się tą drogą samochodem kilkanaście razy w miesiącu. Jakościowe średniowiecze to mało powiedziane, ta droga to obraz nędzy i rozpaczy oraz totalnej niemocy władz powiatu. Dziura na dziurze, nierówności, pozapadane pobocze i kruszący się położony w 1983 roku asfalt. Doraźne naprawy w stylu łatania dziur i zapadlisk rozdrobnionym pomieszanym z ostrymi kamieniami gruzem nie dają żadnego efektu. Czy władze powiatu zapomniały o mieszkańcach wsi Modgarby i pobliskich miejscowości ? W nich też mieszkają i żyją ludzie, mieszkają i żyją rolnicy, którzy mają samochody i którzy muszą poruszać się po tej drodze by załatwić swoje podstawowe sprawy w gminie czy w powiecie, dojechać do pracy, do lekarza itp. Kolej zlikwidowano, autobusy PKS zlikwidowano, pozostaje autobus szkolny dowożący dzieci do szkoły i służby ratunkowe. Codzienna jazda tą drogą to wiele nerwów, przekleństw i zniszczonych zawieszeń w pojazdach. Na tej drodze nie ma już zastosowania słynne asekuracyjne stwierdzenie "...dostosuj prędkość do warunków jazdy..." — opisuje sytuację mieszkaniec.

"W ubiegłym roku dzięki działaniom i nakładom władz gminy Barciany wykonano remont 3,5 kilometrowego odcinka drogi gminnej nr 125018N Modgarby - Krzeczewo do skrzyżowania z drogą 1398N. Położono piękny asfalt, wymalowano linie, pogłębiono przydrożne rowy. Dzięki temu remontowi mieszkańcy miejscowości Silginy, Krelikiejmy, Skandawa, Krzeczewo i innych uzyskali wiele znaczący skrót na dojazd do Kętrzyna, Barcian, Korsz. I co z tego skoro cały urok nowoczesności na tej drodze psuje droga powiatowa ? A może władze powiatu zamienią się chociaż na miesiąc miejscem zamieszkania i podojeżdżają samochodami np. z Modgarb do Kętrzyna ?" — pisze dalej Czytelnik.

Z zasygnalizowanym problemem zwróciliśmy się do władz powiatu kętrzyńskiego. — Faktycznie droga ta jest w złym stanie technicznym, jak jeszcze wiele innych dróg na terenie naszego powiatu. W tym roku rozpoczęliśmy jej remont - co prawda tylko na krótkim odcinku 120 m w samej miejscowości Modgarby. Zadanie te kosztowało blisko 100 tys. zł i zostało zrealizowane przy udziale gminy Barciany w systemie 50/50. Również w tej sprawie ostatnio rozmawiałem z dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych i zwróciłem mu uwagę na konieczność poprawy bieżącego utrzymania tego odcinka drogi. Mam nadzieję, że w przyszłej kadencji droga ta będzie dalej przebudowywana — odpowiada wicestarosta Łukasz Wiśniewski.

Temat m.in. właśnie tej drogi poruszył 29 sierpnia podczas sesji Rady Powiatu Hansi Jurgen Malecki. — Ta droga nadaje się w tej chwili tylko do zamknięcia. Poruszanie się nią pojazdami jest bardzo niebezpieczne i stwarza ryzyko utraty nawet życia — twierdzi radny. Na swoje pytanie z ust wicestarosty uzyskał podobną jak my odpowiedź.

Aktualnie na terenie gminy Barciany trwają prace na kilku drogach powiatowych, m.in.: w Dębianach, Solkienikach, Krelikiejmach. 24 sierpnia podpisana została również umowa na remont odcinka Mołtajny - Markuzy.

Wojciech Caruk
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. G. #2576887 | 83.6.*.* 10 wrz 2018 10:08

    Mieszkańcy Krymławek, Modgarb i okolicznych miejscowości, korzystający z tej drogi dziękują Ci Gazeto Olsztyńska ! Artykuł przyniósł pozytywny, częściowy skutek. Dziury w jezdni na całej jej długości zostały punktowo załatane. Pozostały trzy miejsca, w których są zapadliska ale to już chyba wymaga kompleksowego remontu drogi, który mamy nadzieję dojdzie do skutku. Wszak obecny wicestarosta powiatu to były wójt Barcian.......

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5