Jarosław Kaczyński rozmawiał z szefem CDU. Rzecznik PiS: "Mocno została podniesiona sprawa niemieckich reparacji wojennych"

2022-08-01 08:41:12(ost. akt: 2022-08-01 09:06:32)

Autor zdjęcia: Twitter/PiS

Podczas spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem CDU Friedrichem Merzem została podniesiona sprawa niemieckich reparacji wojennych; rozmowy dotyczyły też wojny na Ukrainie i udzielanego Ukrainie wsparcia - przekazał rzecznik PiS Radosław Fogiel.
Lider chadeckiej partii CDU i szef frakcji parlamentarnej CDU/CSU w niemieckim parlamencie Friedrich Merz przebywa od środy w Polsce. W środę po południu spotkał się z prezesem PiS.

Fogiel przekazał na Twitterze, że spotkanie zakończyło się po niemal dwóch godzinach.

Poruszono wiele tematów dotyczących relacji polsko-niemieckich i relacji w ramach Unii Europejskiej, rozmowy dotyczyły też wojny na Ukrainie, udzielanego Ukrainie wsparcia i polityki Niemiec w tej sprawie

— napisał.

Podczas spotkania z przedstawicielami niemieckiej CDU i jej przewodniczącym Merzem mocno została podniesiona sprawa niemieckich reparacji wojennych i konieczności uregulowania tych kwestii

— podkreślił Fogiel

Jak przekazał, w spotkaniu - poza liderami obu partii - wzięli udział deputowani do Bundestagu: Patricia Lips, Paul Ziemiak i Knut Abraham oraz Sekretarz Generalny PiS Krzysztof Sobolewski i były ambasador Polski w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Według portalu tygodnika „Spiegel” Merz podczas swojej wizyty chce uspokoić sytuację po tym, jak ostatnio pojawiła się masowa krytyka Niemiec z powodu opieszałej wymiany czołgów (tzw. Ringtausch).

Podobnie jak inne kraje Europy Wschodniej, Polska wysłała na Ukrainę stare czołgi bojowe produkcji radzieckiej, które Niemcy mieli zastąpić nowocześniejszym sprzętem. Obiecane zamienniki nie dotarły jednak jeszcze do żadnego z krajów w ramach procedury Ringtausch, co jest powodem wielkiego gniewu na rząd niemiecki - pisał niemiecki portal.

Krytyka Scholza


Lider CDU ostro skrytykował w poniedziałek kanclerza Olafa Scholza w tej sprawie. Wymiana czołgów „utknęła w ślepym zaułku z powodu wahania kanclerza Olafa Scholza”, powiedział portalowi „Spiegel”.
Jak pisał „Spiegel” w Warszawie lider CDU spotka się także premierem Mateuszem Morawieckim oraz liderem PO Donaldem Tuskiem.

Według informacji „Spiegla”, Merz uda się następnie na Litwę, gdzie spotka się m.in. z premier Ingridą Szimonyte.
za zgodą wpolityce.pl
Fot. wPolityce

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5