Juliusz I Król Włóczęgów (Juliusz Wasik)

2022-01-19 06:34:00(ost. akt: 2022-01-18 21:56:40)
portret na podstawie zdjęcia Juliusz Wasik

portret na podstawie zdjęcia Juliusz Wasik

Autor zdjęcia: gazeta olsztyńska

Mieszkał samotnie w chacie skleconej z pni drzew i konarów naniesionych przez wodę, nad samym brzegiem Soliny w Horodku. Sam o sobie mówi "Król" i przez wielu tak nazywany. Do dziś jest żywą legendą w Bieszczadach.

Kim był ?
Pochodzący z Olsztyna Juliusz Wasik urodził się 13 maja 1928 r. Już od młodych lat zadawał niewygodne pytania i był uparty za co w 1943 r., w wieku 15 lat przebywał w nazistowskim więzieniu. Później, jak sam mówił, to właśnie w Bieszczadach odnalazł ludzi równie upartych jak i on.

Sporą część życia spędził w Olsztynie. 15 lat pracował jako pracownik fizyczny, a 25 lat jako pracownik biurowy. Jak sam wspominał „od magazyniera do dyrektora”. W międzyczasie ukończył studia humanistyczne jako magister pedagogiki. Był płetwonurkiem, instruktorem BHP, prezesem spółdzielni i dyrektorem. Biegle władał esperanto.
Pierwszy raz do Horodka trafił w 1975 r. W 1990 r. z pomocą syna Piotra i żony Bożeny zaczął budować chatkę „z tego co woda przyniosła”. Budowa trwała 4 lata.
W Horodku pustelnicze życie upływało mu spokojnie na obcowaniu z przyrodą, pływaniu i codziennych ćwiczeniach. Żywił się tym co znalazł w lesie (zbierał grzyby, jagody, zioła) i rybami, które złowił w Solinie oraz tym co podarowali odwiedzający go turyści.
Koronacji Jego Królewskiej Mości dokonano na Sejmiku Koronacyjnym 22 lipca 2007 r. w Horodku. W ceremonii brali udział bieszczadzcy Zakapiorzy, a także zaproszeni goście. Były przemówienia i podarunki. Korona dla króla została wykonana przez wybitnego rzeźbiarza – Zdzisława Pękalskiego. Tak Juliusz Wasik został mianowany na Króla Włóczęgów Juliusza I.
Zmarł w wieku 94 lat – 16 stycznia 2022 r
Bieszczadzcy przyjaciele żegnają Króla Juliusza I na swoich profilach w mediach społecznościowych. Jednym z nich jest fotografik Jan Darecki (Pustelnik Jano), który jest autorem wielu zdjęć Juliusza Wasika.

„Ze smutkiem informuję, że zmarł Król Włóczęgów, Juliusz I, postać barwna, sympatyczna, ozdoba moich albumów. Żegnaj już niebiański Włóczęgo”
Pustelnik Jano

Jesteś już Juliuszu TAM, gdzie tylu już odeszło… Nie spotkamy Cię w Twojej pustelni… Żegnaj Bieszczadzki Królu Włóczęgów
Lidia Tul-Chmielewska

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5