Jak pomóc choremu bocianowi?

2009-10-19 00:00:00

Bociany dawno odleciały, ale z różnych stron regionu otrzymujemy sygnały, że są takie, które pozostały. Jednego z takich boćków widuje się codziennie w Starym Dworze gm. Dobre Miasto. - Prawdopodobnie bocian jest bez nogi. Utrudnia mu to zdobywanie pożywienia. Jak mu pomóc? – napisała do nas internautka, pani Marta.

Z jej relacji wynika, że gmina, do której się zwróciła z tym problemem, obiecała pomóc bocianowi. W urzędzie nie wiedzą jednak, jak to zrobić.
— Jak? Organizując transport do jednego z ośrodków "bocianich" w regionie — podpowiada Marian Szymkiewicz, kierownik Muzeum Przyrody w Olsztynie. — Problem jest w tym, że ptak, póki czuje się na siłach, będzie uciekał. Ile może przetrwać? Jeśli ma pożywienie, długo. Potem, w przypadku większych mrozów i tak osłabnie. Wtedy da się podejść.

Pomoc dla bociana można uzyskać w Bukwałdzie, gdzie fundacja "Albatros" prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich.
— Przede wszystkim należy stwierdzić, czy ptak potrzebuje natychmiastowej pomocy — mówi Ewa Rumińska, prezes fundacji. — Jeśli tak, przyjedziemy. Ale w przypadku, gdy nasz ambulans jest akurat zajęty, można bociana przywieźć, na przykład w dużym kartonowym pudle. Musi być ono tak dopasowane, żeby uniemożliwić mu szamotanie się. Ale i żeby zarazem zbytnio nie krępowało mu ruchu.

Od wielu dni bociana, który nie odleciał, obserwują mieszkańcy Prejłowa gm. Purda. Trzyma się dzielnie, mimo pierwszych przymrozków. I on czeka na to, żeby ludzie pomogli mu przetrwać zimę.
wu-ka

Pomagają bocianom
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Dzikich "Albatros" w Bukwałdzide. Tel. 664 17 38 28 lub 602 73 25 70
Ośrodek Rehabilitacji Zwierzyny Chronionej Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego. Tel. 758-85-27 Mazurski Park Krajobrazowy, Ośrodek Rehabilitacji Bocianów, Krutyń. Tel. (089) 742-14-05
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.