Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam. Uroczyste przysięgi wojskowe w siedmiu miastach regionu [GALERIA]

2023-12-09 14:17:52(ost. akt: 2023-12-09 14:33:03)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ponad 1300 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, którzy ukończyli szkolenie podstawowe w woj. warmińsko-mazurskim, złożyło w sobotę przysięgę. Ponad 70 proc. z nich deklaruje chęć dalszej służby w ramach szkolenia specjalistyczne.
Uroczyste przysięgi wojskowe odbyły się w sobotę w Braniewie, Elblągu, Gołdapi, Lidzbarku Warmińskim, Morągu, Olsztynie i Orzyszu. Wzięli w nich udział ochotnicy, którzy przez ostatnie cztery tygodnie szkolili się w tamtejszych jednostkach wojskowych w ramach ósmego w tym roku turnusu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Był to rekordowy turnus pod względem liczby uczestników.

— Z przeszło 1300 przyszłych żołnierzy kończących szkolenie podstawowe ponad 70 proc. deklaruje chęć dalszej służby w ramach szkolenia specjalistycznego" — poinformował por. Przemysław Domanowski z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Olsztynie.

Fot. Zbigniew Woźniak

Jak przekazał, w 2023 roku w woj. warmińsko-mazurskim szkolenia podstawowe i specjalistyczne przeszło ponad 6 tys. osób, a łącznie od początku funkcjonowania dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej - prawie 8 tys.

— Zarówno szkolenie podstawowe, jak również szkolenie specjalistyczne są przysłowiowymi pierwszymi krokami do zawodowej służby wojskowej — przypomniał Domanowski.

W Olsztynie przysięga odbyła się na Placu Solidarności. Wzięło w niej udział 119 żołnierzy 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia. Teraz przed nimi szkolenie specjalistyczne, a następnie służba zawodowa.

Fot. Zbigniew Woźniak

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to forma służby wprowadzona na mocy ustawy o obronie Ojczyzny, która obowiązuje od kwietnie ub. roku. Składa się ona z dwóch etapów - pierwszy przewiduje 28-dniowe szkolenie podstawowe obejmujące m.in. ćwiczenie musztry, naukę regulaminów wojskowych i szkolenie z bronią. Kończy się ono egzaminem, podczas którego sprawdzana jest wiedza teoretyczna i umiejętność wykorzystania jej w praktyce.

Po złożeniu przysięgi żołnierze mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które potrwa 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.

Fot. Zbigniew Woźniak

Żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

W 2024 roku zaplanowano dziewięć turnusów dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, pierwszy z nich rusza w połowie stycznia. (PAP)