100 kilometrów od Olsztyna zbudują elektrownię atomową
2023-12-07 15:46:15(ost. akt: 2023-12-07 22:18:20)
Jeżeli nie atom to co? Dzisiaj nic, węgiel to przeżytek, słońce i wiatr mogą tylko w części zaspokoić nasze potrzeby. Tym bardziej, jeżeli chcemy przestawiać się na elektryczne samochody. Jednym słowem: bez atomu długo nie pociągniemy.
Budowa dużej elektrowni atomowej, to pieśń przyszłości. Szybciej będziemy ładować nasze elektryki energią z małych modułowych reaktorów czyli tzw. SMR. Cała instalacja z reaktorem w całości mieści się na terenie o wymiarach 260 x 332 m. Blok energetyczny zajmuje obszar o wymiarach boiska piłkarskiego.
Dzisiaj minister klimatu wydał decyzje zasadnicze dla 6 projektów jądrowych spółek Orlen Synthos Green Energy. Elektrownie mają powstać w 6 miejscowościach, w tym w sąsiadującej z naszym regionem Ostrołęce.
Być może, że SMR powstanie też na terenie warmińsko-mazurskiego. Przypomnijmy, że burmistrz Lidzbarka Warmińskiego podpisał latem list intencyjny w sprawie opracowania projektu systemu energetycznego dla miasta w oparciu o technologię SMR. W przyszłości mały reaktor jądrowy miałby zasilać w energię elektryczną całe miasto.
Co ciekawe, warmińsko-mazurskie jest jednym z trzech regionów, w którym mieszka najwięcej zwolenników budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Tak wynika z raportu (listopad 2022) Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jego wyniki są najlepsze w historii badań realizowanych co roku przez ostatnią dekadę (2012-2022).
Dlaczego? Bo aż 86,4 proc. badanych opowiada się za budowa w naszym kraju elektrowni jądrowych
Z badania wynika, że większość badanych (71,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 25,5 proc. jest przeciwnego zdania.
Z badania wynika, że większość badanych (71,6 proc.) popiera zlokalizowanie elektrowni jądrowej w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania, a 25,5 proc. jest przeciwnego zdania.
Z badania wynika, że większe poparcie dla budowy elektrowni jądrowych w Polsce wyrażają osoby młode, pomiędzy 15 a 29 rokiem życia.
Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce częściej wyrażają mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, opolskiego, warmińsko-mazurskiego, łódzkiego i lubuskiego (na poziomie 90 proc.).
Igor Hrywna
Konieczność
78.41%
|
Jest niebezpieczna i niepotrzebna
21.59%
|
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez