Budynek TP SA w Olsztynie znika z dnia na dzień [ZDJĘCIA]

2023-12-07 11:35:48(ost. akt: 2023-12-07 11:43:18)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Po biurowcu telekomunikacji polskiej, który przez lata wpisał się w krajobraz miasta niedługo nie będzie nawet śladu. Od kilku dni trwa rozbiórka charakterystycznego niebieskiego budynku, który za kilka dni przestanie istnieć.
W początkowych miesiącach 2021 roku Orange, dawny TP SA, przekazało swój biurowiec w Olsztynie firmie Arbet, miejscowemu potentatowi deweloperskiemu. Transakcja obejmowała budynek o powierzchni ponad 10 tys. m2 razem z atrakcyjną działką w centrum miasta i osiągnęła kwotę około 29 mln zł.

Niebieski budynek, często utożsamiany z ruchliwym skrzyżowaniem al. Piłsudskiego i ul. Dworcowej, stał się punktem orientacyjnym dla mieszkańców. Prezes Arbetu, Andrzej Bogusz, już podczas zakupu nie ukrywał swoich planów związanych z inwestycją. Odpowiadając na pytania dotyczące przyszłości budynku, zapowiedział: "Najpierw go zburzymy, a potem planujemy wzniesienie tam kompleksu mieszkaniowego".

Rozwój planów inwestycyjnych Arbetu został czasowo zahamowany przez wydarzenia związane z wojną na Ukrainie i napływem migrantów do Polski. Firma, w porozumieniu z wojewodą i MWSiA, przekazała budynek na potrzeby uchodźców. Teraz, gdy sytuacja związana z uchodźcami uległa poprawie, Arbet zamierza wznowić swoje inwestycyjne plany.

Fot. Zbigniew Woźniak

W połowie listopada radni Olsztyna zatwierdzili plan zagospodarowania dla tego obszaru, otwierając prostą drogę dla Arbetu do realizacji planowanego kompleksu mieszkaniowego, o którym wcześniej wspominał prezes Bogusz.

Kilka dni temu rozpoczęły się pierwsze prace w tym kierunku. Arbet obecnie przystępuje do rozbiórki biurowca TP SA, choć proces ten jest skomplikowany ze względu na liczne elementy metalowe i zbrojone w konstrukcji budynku.

Rozbiórki tak dużych budynków mają to do siebie, że dookoła unosi się mnóstwo pyłu i kurzu. Jeśli ktoś dba o czystość swojego samochodu, nie polecamy parkować w okolicach placu budowy.

Karol Grosz