Smolajny z nowoczesną szkołą rolniczą

2023-12-09 10:00:00(ost. akt: 2023-12-08 15:45:39)

Autor zdjęcia: powiat olsztynski/wizualizacja

Społeczność Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach tradycyjne mikołajki obchodziła wyjątkowo radośnie. W tym roku okazją była uroczystość prezentacji projektu nowej siedziby szkoły.
— Data nie jest przypadkowa — zwrócił się do młodzieży szkolnej Andrzej Abako, starosta olsztyński. — Dzisiejsza prezentacja to prezent, jaki my, dorośli, mamy dla Was. To prolog do nowej karty historii nowoczesnej siedziby Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach. Wasza szkoła jest jedyną placówką rolniczą samorządową w województwie. A chcemy, żeby była nie tylko jedyna, ale przede wszystkim nowoczesna i świetnie wyposażona. Dzięki zrozumieniu radnych powiatowych i miejskich, a także dzięki środkom z programów rządowych mogę dziś oficjalnie powiedzieć: „Rozpoczynamy proces budowy siedziby Zespołu Szkół Rolniczych w Smolajnach!”

Dyrektor szkoły, Agnieszka Gołębiowska-Węckowicz, przedstawiła rys historyczny placówki, która istnieje od ponad 60 lat.

Fot. powiat olsztynski/wizualizacja

— Największym atutem szkoły są jej absolwenci. Mury Zespołu Szkół Rolniczych opuściło ponad 3200 uczniów, obecnie uczy się tu 185 osób. Chcemy, by każda z nich miała zapewnione jak najlepsze warunki do zdobywania wiedzy i umiejętności. Z nadzieją patrzymy na program funkcjonalno-użytkowy i wierzymy, że za kilka lat będziemy otwierać drzwi do nowej siedziby — mówiła dyrektor szkoły.

Koncepcję kompleksu budynków w ramach Zespołu Szkół Rolniczych przedstawiła Monika Jasińska, architekt Biura Projektowego Archenika sp. z o.o. z Poznania.

— Wieś Smolajny powstała w XIII wieku, popularność zdobyła dzięki swojemu wybitnemu mieszkańcowi, biskupowi Ignacemu Krasickiemu. Postanowiliśmy połączyć nowoczesne rozwiązania z historią miejscowości, stąd w projekcie system dworkowy z dziedzińcami sprzyjającymi rozmowom i integracji, dach mansardowy, czerwony. Wykorzystujemy także naturalne ukształtowanie terenu. Cały kompleks jest usytuowany na powierzchni ponad 75,5 tys. m2. Obejmuje bursę dla stu osób, halę sportową, orlik z bieżnią, szkołę o powierzchni użytkowej 1825 m2, stajnię z krytą ujeżdżalnią i wybiegiem dla koni, budynki hodowli drobiu i innych większych zwierząt hodowlanych, halę mechanizacji rolnictwa, magazyn na baloty oraz biogazownię. Do tego zagospodarowanie terenu wokół wraz ze schodami i oświetleniem — wyjaśniła architekt, przedstawiając film z wizualizacją zaprojektowanego obiektu.

Fot. powiat olsztynski/wizualizacja

Podczas uroczystości goście wysłuchali wystąpień prof. Krzysztofa Jankowskiego, dziekana Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie, przedstawiciela Rady Rodziców oraz Jarosława Kowalskiego, burmistrza Dobrego Miasta. Nie zabrakło występów artystycznych oraz filmowej prezentacji szkoły oczami jej uczniów. A ci, jak się okazuje, cieszą się z rozwoju placówki.

— Obecnie uczymy się w II klasie, więc już nie doczekamy nowej siedziby, ale to na pewno dobry pomysł. O wiele łatwiej zdobywa się wiedzę w dobrych warunkach, wykorzystując nowoczesny sprzęt. Sam wygląd szkoły i jej funkcjonalność wpływają na motywację do nauki — mówiły podczas uroczystości uczennice kierunku technik weterynarii.

Fot. powiat olsztynski/wizualizacja

Źródło: powiatolsztynski.pl

Magdalena Bujewicz-Mydlak