Co dalej z Zatorzanką? Radny Olsztyna nie odpuszcza tematu

2023-12-06 16:15:14(ost. akt: 2023-12-07 08:13:39)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Zatorzanka to jedno z najsłynniejszych miejsc handlu detalicznego w Olsztynie, które kilka miesięcy temu zostało zamknięte. Radny Mirosław Arczak nie zamierza jednak odpuścić tematu Hali Targowej, i cały czas naciska na władze Olsztyna, aby podjęły działania w kierunku jej reaktywacji.
Zatorzanka powstała w czasach, w których o galeriach handlowych nikt jeszcze nie słyszał. Te wyjątkowe miejsce w momentach szczytu swojej popularności przyciągało tysiące klientów. Ostatnie lata funkcjonowania obiektu to powolne dogorywanie. Kilka tygodni przed oficjalnym zamknięciem kilku kupców oferowała wyroby mięsne i garmażeryjne.

Zamknięcie Zatorzanki nie oznacza jednak końca funkcjonowania tego obiektu. Grupa sprzedawców zebrała ponad 2,2 tys. podpisów pod petycją do władz Olsztyna, w której apelowała o nie zamykanie hali Zatorzanka. Pomimo złożenia pisma w ratuszu, niestety nie przyniosło ono znaczącego efektu.

Władze Olsztyna podkreślają, że obecnie Zatorzanka nie jest na sprzedaż. Dalsza przyszłość tego terenu będzie zależała od tego, kiedy i jaki plan zagospodarowania tego terenu określi Rada Miasta.

Obecnie stan Zatorzanki pozostawia wiele do życzenia. Obiekt jest w coraz gorszym stanie, a pilnego remontu wymaga chociażby dach, którego wymiana może kosztować nawet 3 mln zł.

Radny nie odpuszcza


W marcu tego roku w sprawie Zatorzanki odbyły się konsultacje społeczne, które cieszyły się dość dużym zainteresowaniem. Władze Olsztyna spotkały się wtedy z przedstawicielami lokalnej społeczności, ale także Radami Osiedli i przedsiębiorcami. Radny Mirosław Arczak z Zatorza pyta teraz, jaki efekt przyniosły te konsultacje, i kiedy będziemy mogli spodziewać się pierwszych wniosków lub zapowiedzi co do przyszłości obiektu.

1. Która jednostka Urzędu Miasta zajmuje się analizą wyników konsultacji społecznych i wdrożeniem wybranych wniosków? Czy w tym procesie poza urzędnikami biorą także udział przedstawiciele strony społecznej, Rad Osiedli, zewnętrzni eksperci? Jaki jest planowany termin upublicznienia planu konkretnych działań „reaktywacji" Zatorzanki wraz z otoczeniem, bazujących na wnioskach
zgłoszonych w ramach konsultacji?

2. Jaki jest miesięczny koszt utrzymania Zatorzanki w obecnej formie? Proszę o przedstawienie wszystkich składowych, włącznie z kosztami regulowanymi z inną częstotliwością niż miesięcznie? — pyta radny Mirosław Arczak prezydenta Olsztyna.

Prezydent nie odpowiedział jeszcze na pismo radnego. Do tematu wrócimy.

Karol Grosz