Tak wyglądają olsztyńskie zaułki i zakamarki (3): Warszawska

2023-12-04 17:59:04(ost. akt: 2024-01-01 19:52:27)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Są w Olsztynie takie ulice, po których chodzę od lat wielu i za każdym razem dostrzegam w ich starości coś nowego i wykłębia mi się jakieś nowe wspomnienie. Tak jest ze starą Warszawską.

Do tej pory ulica kojarzyła mi się z barem "Pod Kogutem", dawniej"Warszawianka", a przed wojną elegancką restauracją Alojzego Motzkiego. Był to lokal (na przełomie lat 70/80) mało elegancki, ale pełen dekadenckiej atmosfery. Była tam specjalna spożywcza "winda", którą wjeżdżały z piwnicy lub zjeżdżały z góry posiłki. Która wersja jest prawidłowa, tego już nie pamiętam.

A dalej był, ale to już późniejsza dekada, sklep "Hiton", gdzie sprzedawano gry komputerowe i kasety VHS. A najbardziej chyba zasłynął z organizacji koncertu jednej z najbardziej znanych polskich wokalistek, który reklamowano jako koncert, w jakim piosenkarka wystąpi w przebraniu. Zrobił się z tego skandal, bo rzeczona wokalistka nic o swoim występie nie wiedziała, a po prostu ktoś ją tylko imitował i udawał. Tak czy siak właściciel sklepiku zakończył swoją biznesowa karierę w prokuraturze.

A przecież kawałek dalej za "Hitonem" i "Kogutem" przez lata mieścił się szpital wojskowy i rezydowali lekarze przydzielający kategorie zdrowotne dla poborowych. I ja się ta kiedyś stawiłem jako cywil z nadzieją na obniżenie kategorii, ale skończyło się na A1, a potem na jednostkach w Morągu, Braniewie i Malborku kończąc. Z wojska wyszedłem w randze starszego kaprala. Niżej nie można było.


Teraz znowu przeszedłem się po tej starej Warszawskiej i najbardziej nie mogłem się nadziwić, że do lat 70tych tamtędy jeździło się "na Warszawę".

Igor Hrywna

Przy okazji zachęcam do wysyłania nam zdjęć w ramach naszej akcji "Prenumerata za zdjęcie".
Przysyłajcie nam zdjęcia miejsc, w których mieszkacie lub byliście z całego warmińsko-mazurskiego. Autorzy fotografii otrzymają od nas bezpłatny 6-miesięczny dostęp do naszego e-wydania.
Zdjęcia wysyłajcie na adres: redakcja@gazetaolsztynska.pl. Prosimy o informację, co jest na zdjęciu i jak je podpisać (autor).
Nadesłane zdjęcia zobaczycie TUTAJ


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. P_a_u_l_i_n_a #3112300 | 80.55.*.* 5 gru 2023 10:05

    Zachęcam do zamieszkania (z sentymentem) w jednej z tych kamienic, gdzie na klatce w taką pogodę jak dzisiaj okno zamarza od wewnątrz. Gdzie cześć mieszkańców ma wspólną toaletę na półpiętrze i musi palić w piecach kaflowych. Większość tych kamienic jest miasta, które pozwala aby zabytki I klasy rozpadały się na ich oczach.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz